Kariéra bez hraníc5 dôležitých krokov k naštartovaniu kariéry po skončení školy


Spýtali sme sa približne tucta absolventov z minulého a tohto roka, ako vnímajú pracovný trh a výzvu hľadania si svojej prvej práce.

Všetci opýtaní absolventi sa zhodujú na tom, že nájsť si prvé zamestnanie sa stalo veľkou výzvou v súčasnej situácii na trhu. Väčšina z nich verí, že úspech je z veľkej časti závislý od schopnosti robiť kompromisy a reálne posúdiť svoje možnosti - a tým pádom aj požiadavky. "Ak pre mňa ako absolventa nie je problém robiť kompromisy, či už v predstave o príjme alebo pracovnej pozícii, určite sa ocitám v ľahšej pozícii ako niekto, kto má jednu vysnívanú prácu a vysnívaný plat a nie je ochotný zo svojich požiadavkách poľaviť" komentuje absolvent Paľo.  

Recesia spôsobuje, že je nedostatok otvorených pozícií na trhu práce. Absolventka Dagmar vidí dôsledok v tom, že firmy "zvyšujú svoje nároky pri výbere z kandidátov. Pred tým, keď si nemohli vyberať až z toľkých, sa v štandardnej firme uspokojili so štandardnými zručnosťami. Teraz všetkých zaujímajú ešte lepšie jazykové a PC zručnosti, a najmä prax a skúsenosti pred akademickými výsledkami." Odzrkadľuje to momentálnu dusnú atmosféru kresania nákladov a odmietania investícií vo firmách.

Absolvent Andrej sa často stretáva s vysvetlením, že "...prijímať absolventa je všeobecne riskantné. Je to investícia, ktorá na začiatku prináša minimálnu hodnotu a čerpá finančné a hlavne časové a personálne prostriedky, napríklad na zaučenie." Taktiež prevláda názor, že absolvent, ak je mladý a neskúsený, rád skúša rôzne oblasti a (kým si nájde tú pravú) je nerozhodný. Okrem toho, absolventi väčšinou majú minimálne (ak vôbec nejaké) sociálne záväzky (úver, leasing, rodina), a tak majú viac možností špekulovať a skúšať. To manažérom nevonia - vedia, že takýto absolvent si bude vážiť svoje prvé zamestnanie menej a nebude sa báť o jeho stratu.

Keď sme sa spýtali absolventov na ich rozhodovanie pri výbere zamestnania, tak sme prekvapivo zistili, že väčšina z nich bola nútená zľaviť zo svojich nárokov a zobrať prvú ponuku, ktorú dostali. To akoby potvrdzovalo odpoveď na otázku, čo by mala byť priorita absolventov už počas ich akademických rokov, alebo hneď po škole: získať akúkoľvek odbornú prax a skúsenosti v odbore, v ktorom sa bude chcieť naďalej realizovať. Niektorí ju získajú počas školy, a niektorí ako svoju prvú prácu, pri ktorej si nebudú vyberať - potrebujú načerpať skúsenosti.

Pod pojmom obľúbená spoločnosť si každý absolvent predstavuje niečo iné. Pre niekoho to je organizácia s otvorenou firemnou kultúrou a možnosťou kariérneho rastu, pre iného medzinárodná spoločnosť s dynamických kolektívom. Veľa z vás sa však zhodlo na známej "klasike" - spoločnosti, ktoré sa v minulosti neštítili absolventov: IBM, DELL alebo Tatra Banka.

Pre príklad, pozrime sa na ponuky absolventských pozícií u daných troch spoločností:


pohovory2.jpgTatra Banka - momentálne otvorená jedna pozícia vhodná aj pre čerstvého absolventa: Spracovateľ. Na ďalšie štyri pozície sú otvorení prijať aj absolventa, avšak požadujú prax. Takže pozície ako Analytik biznis procesov, Projektový manažér a Service Manager môžu potenciálne dostať tí absolventi, ktorí mali možnosť na nejakých projektoch už pracovať, ovládajú procesy riadenia kvality alebo poznajú tie správne technológie.

IBM - na webstránke tejto firmy sme nenašli prehľadne usporiadané pracovné príležitosti na Slovensku, avšak nakoniec sme sa dopracovali k aktuálnemu zoznamu. V tejto spoločnosti sa, zdá, stále naberajú aj absolventov. Oblasti, v ktorých sa môžete uchytiť, sú: Pre-sales, Zákaznícka podpora, Unix/Linux Administrátor, Telesales reprezentant. Zahviezdite nemčinou,
maďarčinou.

Spoločnosť DELL - má otvorené veľké množstvo pozícií, avšak väčšina nie je vhodná pre absolventov. Ide o špecializované pozície na manažérskych úrovniach, ktoré vyžadujú roky relevantných skúseností. Vybrali sme však dve vhodné pre neskúseného absolventa: technická podpora a pracovník v call centre. Možno na prvé počutie nezaujímavé pozície, ale práve toto sú prvé stupienky, na ktorých sa naučíte, ako spoločnosť funguje v základoch.
        
Zhrňme to:
Áno, nemáte to ľahké, absolventi. Juniorských a zároveň zaujímavých pozícií je málo. Viac priestoru sa momentálne dáva špecialistom so skúsenosťami vo vrecku. To je však externá situácia, ktorú neovplyvníte. Sústreďte sa preto na to, čo ovplyvniť môžete. Ste pripravení spoznať 5 dôležitých krokov, ako na naštartovanie svojej šťastnej kariéry?

5 dôležitých krokov na naštartovanie mojej šťastnej kariéry:

1. Vsaďte na správnu kartu
Zaujímajte sa o viaceré oblasti, ale v poslednom roku štúdia alebo po skončení sa sústreďte už len na dve, ktoré prešli do finále. Ktoré to sú? Vedzte, ktorá oblasť je vaše eso!

2. Odlišujte sa už počas školy.Angličtina je samozrejmosť. Čo k nej pridáte? Nemčinu, maďarčinu, portugalčinu alebo rumunský jazyk? Všimnite si, že zaujímavé pozície často vyžadujú znalosť istého regiónu, a jazyka. Stále častejšie sa stretávame s požiadavkou fínskeho, rumunského jazyka, alebo čínštiny.  Čo z toho máte vy?

3. Investujte (čas, pozornosť, peniaze - čo je potrebné) do svojej prezentácie:
  • životopis a motivačný list - pracujú vo váš prospech?
  • vaše prezentačné zručnosti - aký dojem skutočne vytvárate?
  • vaše oblečenie: dorástli ste do pozícií, na ktoré sa hlásite?
4. V čom spočíva vaša skúsenosť?
Veľmi ľahko sa môže stať, že sa mýlite, ak vravíte, že nemáte žiadnu skúsenosť! 80 percentám absolventov sa   stáva, že o nej proste nevedia, pretože netušia, čo personalisti v skutočnosti hľadajú. Poraďte sa so svojim koučom!

5. Buďte zorganizovaní a trpezliví pri projekte: hľadám prácu.
Ďaleko nezájdete, ak nebudete presne vedieť, ako reagovať na telefonát od personalistu, ak nebudete mať   viacero   špecializovaných verzií svojho životopisu, a ak si budete pliesť názvy pozícií, kam ste sa hlásili. Založte si "excel spreadsheet" a veďte si záznam o: oslovených spoločnostiach, odoslaných žiadostiach, pohovoroch, telefonátoch. Pomôže vám to v mnohých prekvapivých situáciách!

Príležitosti pre mňa


Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o.
E-mail: stanka.svecova@gmail.com, Skype: karierazahranicami
2007 © Yeminee, s.r.o.

webdesign © bart.sk

EPICORFinalne_logo_accenture.jpgLogo.gifLogo_Proactive_HR.jpgNEWlogo.jpglogo2.jpglogo_big.jpgeducation_text_-_zmena_loga.jpgtarget.jpgAIESEC_logo_modrenabielom.jpg