Kariéra bez hranícMonológ medzi absolventom a zamestnávateľom...

Monológ medzi absolventom a zamestnávateľom...
...alias nájdeme spoločnú reč?Dobrý deň, rád by som sa Vám predstavil. Mám plus mínus 24 rokov a som čerstvý absolvent školy. Mám v ruke diplom...kľúč k mojej úspešnej kariére...som sebavedomý, verím si... konečne som skončil školu a môžem rozprestrieť krídla...ako držiteľ vysokoškolského diplomu očakávam slušný plat...pod 30 000 nejdem...však potrebujem na život, zábavu, koníčky...a okrem toho hovorím plynule anglicky...očakávam flexibilný pracovný čas...aby som mal čas aj na seba...teším sa na tie všetky benefity...to som vždycky chcel: mobil, notebook, auto, preplácané náklady...potrebujem prácu, čo ma baví, motivuje a posúva ďalej...môžem si vyberať...ak má jeden zamestnávateľ omrzí, pôjdem inde...

Dobrý deň, rád by som sa Vám predstavil. Som zamestnávateľ a hľadám zamestnanca. Priznám sa Vám, nie je to jednoduché, pretože tých šikovných je naozaj málo....musím preto trochu zľaviť z nárokov...budem ochotný zobrať aj absolventa bez praxe...viem, že to bude obnášať vyššie počiatočné náklady na jeho zaučenie a tréning...a to ešte viem, že takmer žiadnu hodnotu do firmy prvý rok aj tak neprinesie...len aby bol ochotný a schopný sa učiť a vedel to následne využiť v praxi... prepojene teórie s praxou býva u absolventov najväčší problém...a aby vedel efektívne komunikovať najlepšie aj v nejakom cudzom jazyku...ale to už chcem asi príliš veľa....kiež by mal tú prax...tak do neho na začiatku zainvestujem...dúfam, že to ocení...ale na druhej strane to budem kompenzovať nižším začiatočným platom...na benefity ani pomyslenie...myslím, že je to fér...dúfam, že hneď po absolvovaní tréningu nepôjde ku konkurencii...


Dva uhly pohľadov -  žeby dvojmá realita?

Tu je opäť absolvent...prešiel pol rok od skončenia školy...nikto nevie oceniť moje schopnosti...môj plat je 20 000...a vlastne som rád, ponúkali aj menej...vraj nemám prax...práca ma nebaví...nemám čas na seba...veľa pracujem...celý deň...je to nuda..v škole bolo dobre, sranda, bez starostí...aj by som sa tam vrátil...asi odídem pracovať do zahraničia...aspoň si lepšie zarobím...aj tak už väčšina mojich kamarátov je niekde preč...vysokoškolák-nevysokoškolák budem pre mňa-za mňa umývať aj riad...prezerám si svoj diplom...čo ten diplom vlastne znamená? Znamená to, že som pripravený na pracovný život? Je to preukázateľný dôkaz, že mám nejaké špeciálne vedomosti alebo dovednosti? Som zrelý na skutočný život?...no neviem ....nie som si istý... chytá ma panika...čo chcem vlastne robiť? Chcem vôbec pracovať v mojom vyštudovanom odbore? Prečo som to študoval? Mám pocit, že môjmu zamestnávateľovi nemám čo ponúknuť...Alebo mám?

Sú vám hore uvedené myšlienky a úvahy akosi povedomé? Možnože vás o necelý polrok čaká okrem diplomu aj nástup medzi nás práce-povinných, možno ho už máte niekoľko mesiacov za sebou. V oboch prípadoch vám ponúkame zopár bodov na zamyslenie, ktoré vám určite bude nápomocné v počiatočných mesiacoch vašej niekoľko dekád dlhej cesty:

Aké sú vaše dlhodobé kariérne plány? V akom odvetví, funkcii či profesii chcete pôsobiť. Kam to chcete dotiahnuť o 10 rokov? Čo by ste chceli za sebou o 40+ rokov, keď nastúpite do dôchodku zanechať, na čo byť hrdý? Nemusíte si spísať podrobný 10 stránkový plán, niečo také by v dnešnom rýchlo meniacom sa svete bolo mrhaním času. No ak by ste mali vyjadriť v jednej dvoch vetách, čo od svojho pracovného života očakávate, čo by ste chceli vidieť, zažiť a dosiahnuť, je to na teraz dobrý začiatok.

• Určite si momentálne kariérne preferencie. Tie by mali byť v harmónii s vašimi dlhodobými kariérnymi plánmi. Tento krok odporúčame nie len absolventom ale každému koho čaká dôležité kariérne rozhodnutie. Keď príde na lámanie chleba a máte pred sebou ponuku, ktorá je výborne platená ale šéf vyzerá byť cvok, akceptujete ju? Čo ak nájdete prácu, ktorá takmer úplne spĺňa vaše očakávania ale je platená len na 70% toho, čo ste pôvodne chceli? Vyskúšajte si tento dotazník - pomôže vám si vaše preferencie vyjasniť.

• Vystavte sa realite. Je na trhu dopyt po vašich schopnostiach? Akú skúsenosť, zamestnávateľa, plat, zodpovednosť môže absolvent vo vašom obore očakávať? Poznáte niekoho povedzme o dva roky staršieho, kto sa s vami podelí o skúsenosti s prechodom zo školy do reálneho sveta? Sú vaše očakávania primerané? Kde ste ochotný zľaviť? Najlepším spôsobom ako okúsiť realitu je prácou popri štúdiu. Nech má formu plného alebo polovičného úväzku či praxe, pomôže vám vidieť svet triezvejšie a tiež ujasniť čo hľadáte. A čo viac, zvýši hodnotu vášho životopisu a v neposlednom rade pomôže aj vášmu sebavedomiu.

• Získaním jobu to len začína. Jedno z častých nedorozumení absolventov hlavne vo väčších firmách je, že niekto - Personalisti (HR) - bude permanentne zaisťovať, že vo vašej práci budete šťastný. I keď niektoré firmy majú programy rýchleho kariérneho postupu, či špeciálne absolventské programy, primárnu zodpovednosť za svoju kariéru nesiete vy. Vy predsa viete najlepšie, aké máte ašpirácie, čo sa chcete naučiť, čo vyskúšať. Po istom čase v danej organizácii zistíte, či a ako sa dajú vše osobné ciele dosiahnuť. Samozrejme to nebude zadarmo: čas, námaha, práca na sebe a intelekt sú platidlami, ktorými si kariérne sny budujete.

• Riešte, nebuďte riešený. Ak máte za sebou niekoľko mesiacov novej práce a zistili ste, že to nie je celkom tak, ako ste si to predstavovali, nezúfajte. Mnoho čerstvých absolventov má podobné pocity. To však neznamená, že máte sedieť zo založenými rukami. Analyzuje, čo je zdrojom vašej frustrácie a do akej miery je spôsobená nerealistickými očakávaniami. Potom sa zamerajte na to, čo viete zmeniť. Neriešte všetko hneď odchodom. Veľa pracovných skúseností s dobou trvania menej ako rok má ničiace dôsledky na vašom životopise

Na záver - nezabudnite, že firma neznamená nič iné, len ľudia, ktorí ju tvoria, a teda aj vy. Pre mnoho ľudí je existujúci kolektív dôvodom, prečo vo firmách ostávajú, a tiež dôležitým prvkom ich motivácii k práci. A keď o dva tri roky budete už ostrieľaným profesionálom, nezabudnite, že napr. možno to ucho, ktoré nastúpilo do vášho oddelenia hneď po promócii, by získalo veľa, ak by ste mu venovali trochu času a tak trochu ho uviedli do sveta kariéry.

Príležitosti pre mňa


Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o.
E-mail: stanka.svecova@gmail.com, Skype: karierazahranicami
2007 © Yeminee, s.r.o.

webdesign © bart.sk

EPICORFinalne_logo_accenture.jpgLogo.gifLogo_Proactive_HR.jpgNEWlogo.jpglogo2.jpglogo_big.jpgeducation_text_-_zmena_loga.jpgtarget.jpgAIESEC_logo_modrenabielom.jpg