Kariéra bez hranícPrečo ten môj nefunguje?

 

  1. Prvý dojem

Prvý dojem je extrémne dôležitý, pretože životopis má často len 20 sekúnd na upútanie pozornosti rekruitera. Zvyčajne je to PROFIL človeka, na ktorý padne zrak čítajúceho a preto si musíte najmä na tejto sekcii dať záležať. Ak tento profil nevystihuje to, čo pozícia potrebuje, ďalšiu šancu nedostanete. Kôpka zamietnutí.

  1. Formát

Určuje, či bude na pohľad váš životopis sympatický, alebo nie. Od nej záleží, či rekruiter vie rýchlo nájsť informácie, ktoré potrebuje, alebo je v dokumente stratený. Či mu ušetrí čas svojou jednoduchosťou a logickou štruktúrou, alebo práve naopak. Na formáte dokumentu si naozaj dajte záležať! 

  1. Príliš veľa irelevantností

Čo myslíte, čo je lepšie? Životopis s množstvom relevantných, a taktiež irelevantných informácií o kandidátovi, alebo životopis, v ktorom je napísané oveľa menej (menej než by sa patrilo), ale sú to všetko veci, na ktorých náborovému pracovníkovi záleží? Samozrejme, ideálny životopis má akurátne množstvo najmä relevantných informácií, ale toto nebola jedna z možností. Z prvých dvoch je lepšia tá druhá – lepšie vyznie prázdnejší životopis, ktorý sa však trafil do čierneho, ako životopis, ktorý síce spĺňa požiadavky inzerátu, ale popri nich obsahuje priveľa nepodstatných informácií, ktoré iba mätú. Jeho čitateľ si tak o vás nevie urobiť jasný a jednoduchý obraz, na rozdiel od druhého kandidáta – a tak uspeje tamten! 

  1. Jazyk – vetné konštrukcie

Gramatika musí byť stopercentná, to je absolútne jasné. Nejasným skratkám sa treba vyhýbať. Rovnako dlhým, kvetnatým vetám, ktoré čitateľa uspávajú. Treba byť jasný, stručný a k veci. Dôležité je si dať štylistiku a gramatiku skontrolovať buď niekomu s dobrou angličtinou alebo kariérnemu koučovi.

V zahraničí netreba miasť zložitými menami a názvami. Ak sa niekto volá Gertrúda, navrhujeme si meno mierne zjednodušiť, napríklad na Gerta. Ak niekto študoval v Žiline alebo Košiciach, stačí uviesť Slovakia. Je veľká pravdepodobnosť, že zahraniční nebudú okrem Bratislavy poznať veľa miest na Slovensku a tak ich názvami netreba zbytočne miasť. 

  1. Nejasnosť, málo konkrétnych bodov

Všeobecné, ničnehovoriace vety, za ktoré sa mnohí často chcú skryť, rekruiterov odrádzajú. Skúsení rekruiteri vidia, že kandidát sa veľmi v problematike nevyzná a preto nejde do konkrétností. Tým menej skúseným to síce nenapadne, ale všeobecné vyjadrenia ich ani nijak neočaria. Nemajú sa čoho chytiť a nemôžu si na svojom zozname začiarknuť, že spĺňate tie-ktoré kritériá. A tak ide životopis na kôpku Zamietnutí. 

  1. Zamerané na procesy, nie výsledky

Životopis plný „I was responsible for coordination of office daily supplies“ a „I was heavily involved in managing implementation phase of project Euro 06“ vie unudiť k smrti. Nevyjadruje žiadnu dynamiku, nehovorí o tom, čo ste dosiahli a ako to všetko dopadlo. Hovorí len o tom, že ste každé ráno došli do práce a boli za niečo „zodpovední“. O tých, čo sú vždy „zodpovední“ za niečo, ale nikdy nič neurobia, kolujú rôzne žarty v asi každej krajine a tak už chápete, že vy sa k nim radiť nechcete!

Každú aktivitu sa pokúste premeniť na cieľ. Aj keď išlo o tímovú prácu, vyjadrite to ako jeden zo svojich výsledkov, pretože to aj bol! Aj vy ste sa projektu – procesu zúčastnili a istým spôsobom prispeli k úspechu/neúspechu, tak si za tým treba stáť.

Príležitosti pre mňa


Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o.
E-mail: stanka.svecova@gmail.com, Skype: karierazahranicami
2007 © Yeminee, s.r.o.

webdesign © bart.sk

EPICORFinalne_logo_accenture.jpgLogo.gifLogo_Proactive_HR.jpgNEWlogo.jpglogo2.jpglogo_big.jpgeducation_text_-_zmena_loga.jpgtarget.jpgAIESEC_logo_modrenabielom.jpg