Kariéra bez hranícNový pohľad na pohovory

Pohovor je stretnutie dvoch strán:

  1. človeka, ktorý drží v rukách príležitosť a hľadá pre ňu toho správneho kandidáta;
  2. človeka, ktorý niekedy vie, a niekedy nevie, čo presne chce, ale hľadá to. A tak prichádza na miesto, kde je ponúkaná príležitosť, aby zistil, či práve to je pre neho to „pravé orechové“.

Takéto stretnutie môže prebehnúť za rôznych okolností: v budove organizácie, ktorá robí nábor; alebo na obedňajšej prestávke na konferencii alebo tréningu; v lietadle na ceste domov v piatok večer; alebo po telefóne medzi dvoma kontinentami. Všetky z týchto situácií sa kvalifikujú ako pohovory. Ten obed alebo rozhovor v lietadle ani nie je priveľkým strašiakom, však? Pravdepodobne ide o celkom príjemnú konverzáciu!

Prečo potom vnímame klasický pohovor ako niečo nervy-drásajúce? Je na to dôvod? Nie, nie je - v skutočnosti ide o rovnaký rozhovor, v ktorom sa snažíte spoznať svoje okolie (organizáciu), vášho spoločníka a možnosti, ktoré vám predostiera. Ide o networking - budovanie nových vzťahov a výmenu informácií. A pri takomto procese nesmiete myslieť na to, že TO robíte. Ak sa na to sústredíte, zameriate sa nie na prirodzený tok rozhovoru, ale na nepodstatné drobnosti, ktoré vás vyvedú z rovnováhy. Rovnako je to aj s pohovormi – ak ich začneme brať viac ako stretnutia, príležitosti, možnosti – za účelom spoznania novej firmy a jej zamestnancov, na naučenie sa niečoho nového o sektore, v ktorom funguje, pohovor pôjde oveľa spontánnejšie a prirodzenejšie a preto – úspešnejšie!

Ani náhodou nenavrhujeme, aby sa pohovor nebral dostatočne vážne – naopak! Na každé takéto stretnutie sa treba veľmi, veľmi dobre pripraviť – a o tom je ďalších päť podstránok tejto sekcie (už veríte, že to s prípravou myslíme vážne???). Snažíme sa vám len poukázať na to, že z pohľadu vašej celkovej kariéry je jednen pohovor len malý test na začiatku roka, na konci ktorého vás čakajú štátnice. Takže nestresujme sa z tohto mini-testu, ale berme ho radšej ako príležitosť niečo nové sa naučiť!

O to viac, že vieme, že na trhu existuje obrovské množstvo organizácií, z ktorých ďalšie obrovské množstvo môže byť naším potenciálnym zamestnávateľom – ale ktorá je tá pravá pre nás, nemôžme zo začiatku tušiť. Aká je šanca, že na tú pravú natrafíte hneď na prvý krát? (správna odpoveď: malá). Takže odpoveď je jasná: treba pobozkať veľa žiab, kým nájdeme princa! Preto hor sa do pohovorov!

Príležitosti pre mňa


Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o.
E-mail: stanka.svecova@gmail.com, Skype: karierazahranicami
2007 © Yeminee, s.r.o.

webdesign © bart.sk

EPICORFinalne_logo_accenture.jpgLogo.gifLogo_Proactive_HR.jpgNEWlogo.jpglogo2.jpglogo_big.jpgeducation_text_-_zmena_loga.jpgtarget.jpgAIESEC_logo_modrenabielom.jpg