Kariéra bez hranícVideo - Pohovor / Video CV

Video pohovor (alebo klasicky nazývaný Video-životopis) je slovné spojenie, ktoré prekvapí. Niežeby bolo výnimočné významom dvoch slov - to nie. Skôr kombináciou, ktorá je jednoduchá, dáva zmysel, a predsa nám doteraz nenapadla ako možnosť v nábore. Avšak práve tá jednoduchosť konceptu má v sebe šmrnc geniality a tak môžeme v budúcom roku - dvoch očakávať prudký vstup tohto elementu do našich životov - kandidátov žiadajúcich o prácu, ako aj zamestnávateľov. Zatiaľ ide len o novinku, ale je tu aj dosť veľká pravdepodobnosť, že sa táto novinka uchytí a ostane tu na dlhšie.

Približne o taký rok budeme v pracovných inzerátoch čítať asi podobné: Kandidáti, ktorí spĺňajú určené podmienky, pošlite prosím svoj video-životopis najneskôr do 15. júna 2008. Máme sa tešiť alebo báť?

V podstate nejde o nič, iba o nový spôsob prezentácie samého seba potenciálnemu zamestnávateľovi, biznis partnerovi alebo investorovi. Video-CV nemá za úlohu nahradiť papierovú prezentáciu človeka (životopis), ale práve naopak, komplementárne ju doplniť.

Čo tým svet získa? Zamýšľali sme sa nad touto otázkou od momentu, keď nám bol jeden z dvoch hlavných svetových produktov video-životopisov predstavený. Najprv sme sa na to dívali nedôverčivo: pravdupovediac sa nám to v jednom momente zdalo až ako krok vzad, keď je firmám umožnená diskriminácia podľa vzhľadu, veku, farby pleti a prístupu k technológiám. Až po detailnej diskusii sme pochopili, že veci sa majú inak. Video-CV je vlastne komplexná prezentácia človeka uložená na webe, ktorá môže nahradiť prvé kolo pohovorov.

Proces by vyzeral nasledovne: Na základe "normálneho" klasického papierového životopisu náborový pracovník určí, kto bude pozvaný na prvé, základné kolo pohovorov. Tu žiadna zmena oproti minulosti, žiadna dodatočná diskriminácia.

Avšak k prvému kolu pohovoru dôjde trošku inak. Kandidáti, ktorí prešli do prvého kola, budú pozvaní zodpovedať niekoľko štandardných otázok prostredníctvom svojho video-CV softwéru, ktorý im umožní zodpovedať otázky z pohodlia domova a v čase, ktorý si oni vyberú. Ja ako predselektovaný kandidát kliknem na linku, ktorú mi môj potenciálny zamestnávateľ poslal, a jednoduchým procesom prostredníctvom svojej web kamery zodpoviem otázky, ktoré sa ma zamestnávateľ pýta, kedykoľvek mi je to po vôli. Keď svoje Video CV dokončím, automaticky sa uloží na webke, na ktorú sa už zamestnávateľ pozrie samostatne.

Aký úžas! Kandidát ušetril čas (nemusela som cestovať na miesto pohovoru v dohodnutom čase); prvé kolo som absolvovala priamo z pohodlia svojho bytu; mám zaručenú férovosť, lebo rovnaké otázky sa pýtajú všetkých; a jednoducho, všetko prebehlo ľahko (proces je jednoduchý, nahrávky môžem opravovať koľkokrát chcem a nepôsobí na mňa žiaden okolitý stres ako na pohovore).

A firma? Ušetrila nie len organizačné náklady na čas, administráciu pohovorov a čas zúčastneného, ale taktiež si zabezpečila absolútnu férovosť v tejto fáze procesu kladením identických otázok, a všetko má zdokumentované - pohovory "sedia" na stránke, ku ktorej má firma kedykoľvek prístup. Teraz už vie presne, ktorého kandidáta pozve na ďalšie kolo pohovorov a s ktorým tímom/manažérom.

Hodí sa to pre všetkých? Určite nie. Napríklad taký účtovník Video-CV pravdepodobne nepotrebuje. Prichádza do kontaktu najmä s číslami a je od neho/nej očakávaný výsledok v podobe správneho zaúčtovania podnikových aktivít. Avšak účtovník supervízor? To už áno - pretože ide o manažérsku funkciu, v ktorej potrebuje využiť svoju osobnosť, dobre komunikovať so svojimi účtovníkmi a byť schopný postaviť sa zoči-voči výzvam (ako aj napríklad tej, že si má vytvoriť video-CV). Dobre, ale zoberme typickejšie príklady, kedy je Video CV pekne využiteľné: pracovníci v PR, marketingu a predaji. Manažéri a pracovníci na oddelení ľudských zdrojov. Podporné funkcie - od asistentov cez tele-sales a starostlivosť o zákazníkov. Každý, kto je istým spôsobom tvárou firmy, komunikuje s internými alebo externými zákazníkmi a potrebuje sa vedieť presadiť, správne odkomunikovať atď.

Ale aby sme neteoretizovali, vyskúšali sme si to na vlastnej koži, nech vieme, o čom vám rozprávame. Začiatok vyzeral fajn. Talking CV (podľa nás najlepšie Video CV momentálne na trhu) je pekne štrukturované a nápomocná pani priamo v softwéri nám pekne vysvetlila, o čo pôjde, čo máme a čo nemáme robiť.

Dobrá vec je, že jednotlivé sekcie (naše odpovede na ich otázky, špecifikované priamo v softwéri) sme mohli nahrať, vypočuť si a znovu nanovo nahrať koľkokrát sme chceli, až kým sa nám to nezdalo výsledok nezdal dostatočne dobrý, až perfektný.

Natrafili sme však aj na zopár zádrhelov. Museli sme si dávať pozor, aby sme nikdy neskĺzli do tichšieho tónu hlasu - lebo nahrávku nakoniec nebolo vôbec počuť. Museli sme nájsť vhodný "podklad" - najlepšie čistú bielu stenu, aby naša prezentácia vyzerala profesionálne. A tretím problémom bol časový limit. Každá otázka nám dala maximálne 3 minúty limit, do ktorého sa odpoveď jednoducho musela zmestiť, inak bola odseknutá priamo v strede vety.

Nakoniec sme to však šťastne zvládli a sme spokojní. K nahrávkam sme dostali možnosť pripojiť svoj elektronický životopis, a rozprávajúce CV bolo na svete. Zaujímavé. Stálo nás to niečo okolo 11 libier, ale máme životopis, aký má málokto. Aj to je spôsob, ako vyniknúť na rýchlom a dynamickom trhu práce. Či už ide o Slovensko, Anglicko, či Hong Kong.

Príležitosti pre mňa


Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o.
E-mail: stanka.svecova@gmail.com, Skype: karierazahranicami
2007 © Yeminee, s.r.o.

webdesign © bart.sk

EPICORFinalne_logo_accenture.jpgLogo.gifLogo_Proactive_HR.jpgNEWlogo.jpglogo2.jpglogo_big.jpgeducation_text_-_zmena_loga.jpgtarget.jpgAIESEC_logo_modrenabielom.jpg