Kariéra bez hranícInformačné Technológie

Sú dynamicky rozvíjajúcim sa sektorom, o ktorom budeme informovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Teraz aspoň súhrnne:

Všeobecne

Technickí pracovníci v oblasti IT sú špeciálna "fajta". Mnohí im nerozumejú a dívajú sa na nich ako na ľudí z iného sveta. Avšak je tomu tak aj naopak - programátori (aspoň tí "geeks") často nerozumejú ostatným, ktorí nerozprávajú ich (programovacím?) jazykom. Je to preto, že dané dve skupiny robia s dvomi náprotivnými stranami mince a skutočne rozprávajú inými jazykmi.

Ako zistiť, či IT a/alebo programátorstvo je pre Vás to pravé? Okrem nadšenia k tomu potrebujete: dobrú priestorovú orientáciu, dobrú pamäť a percepčné schopnosti. Pre programátorov je dôležitá kreativita, pre testerov zmysel pre detail.

IT v Európe

Je európskym gigantom, ale neukazuje známky dynamického rastu. Z globálneho pohľadu hrá druhé, ak nie tretie husle - po inovatívnej Amerike a neskutočne dynamickej Ázii. EU si uvedomuje, že európska ekonomika nemá šancu bez poriadneho naštartovania tohto sektora zápasiť v globálnej ekonomike, ale napriek tomu sa nezdá, že by považovali rozvoj IT za prioritu.

Zopár veľkých hráčov malo biedne kvartálne výsledky na jeseň a v zime minulého roku, s veľkými očakávaniami do 2007. Asi za najúspešnejšieho európskeho giganta môžme považovať nemecký SAP, ktorý sa teší veľmi stabilnej situácii na trhu. V rámci IT sektora v Európe sú momentálne asi najstabilnejšie oblasti IT security a Internet.

IT Amerika

Celosvetovým lídrom v IT je jednoznačne Amerika. Firmy ako Google, Microsoft, Apple a ďalšie sú špičkami aj kvôli tomu, že medzi nimi vládne dravá konkurencia, ktorej pozitívnym výsledkom sú inovácie a snaha o vylepšenie technológií pre konečného užívateľa a developerov - vývojárov. Každý z nich dôsledne a ostro sleduje každý krok konkurencie a aj to, čo o nich píšu nezávislí odborníci (developeri, "IT geeks", alebo bloggeri).

Tento sektor má množstvo špecifík - od toho, že existujú takmer fanatické tábory developerov, ktorí sú na strane tých "svojich - najlepších" (napr. bitka Microsoft vs Apple; alebo milovníci vs zavrhovači Google, alebo tábor stojaci ZA Open Source a tí PROTI, ktorí považujú Open Source za naivný "hipisácky" trend v IT).

Každopádne, ide o sektor plný nadšencov-developerov, ktorí dennodenne vylepšujú a inovujú a tak sa na tomto trhu stále niečo deje. Pre ľudí s IT zameraním je preto Amerika taký mini "raj na zemi". Konkurencia je tu šialená (lebo je to pozitívny znak konkurečného trhu), ale odzrkadľuje aj nespočítateľné množstvo príležitostí, čo sa týka trvalých pracovných pozícií, alebo tzv. "contracting", alebo zakladania vlastných biznis aktivít (start-ups).

Je mnoho horúcich tém, ktoré hýbu terajším IT svetom. Od toho, či sa trh nezačína podobať prvotnej "dot com bubble", ktorá praskla začiatkom 2001, avšak teraz v novej verzii 2.0. Najnovší trend je tzv. Web 2.0, na ktorého konečnej a presnej definícii sa dohaduje množstvo odborníkov, a na ktorého technológiách mnoho firiem rastie (Skype, Linked-in, Flickr atď). Či ide Microsoft do úpadku, alebo sa pozviecha a prekvapí s inováciami, ako to bolo v minulosti, keď trh "vyčistil" od konkurencie typu Apple a iní. Či sú aktivity novovznikajúcich firiem a nových trendov typu "Payperpost" etické, alebo "pľujú do spoločnej studne" bloggerov. Aj nové kreatívne techniky Google v naberaní ľudí sú pod rozborom mikroskopu, rovnako ako ich akvizícia s YouTube a nový spôsob zárobku na reklame, tzv. GoogleAds na stránkach s kvalitným obsahom.

Takisto mnoho inovácií a horúcich debát nájdeme na trhu hardware. Tradične HP zápasí s IBM, ale okrem toho na trhu dozrieva viacero ďalších zaujímavých postáv a nových produktov: Apple prináša I-Phone, Nokia a Motorola prinášajú vynovené mobilné príslušenstvá. Jedna z debát poukazuje na to, že ľudia nie vždy chcú produkty, ktoré robia "všetko v jednom". Apple prichádza s telefónom, ktorý bude prehrávať hudbu a videá, používať internet, telefonické služby, kalendár a kamerovanie; a čelí firmám s úplne opačným postojom - napríklad GreatCall, ktorá prináša telefón, ktorý je LEN na telefonovanie. Nič viac, nič menej. Kvalitné telefonovanie. Ktorý z trendov sa potvrdí ako úspešný, ukáže čas.

IT a Ázia

IT k Ázii je ako recept ku kuchyni. Recept (software) sa zrodí v hlavé šéfkuchára (developeri roztrúsení po celom svete, ale najviac ich je v Amerike), ale zrealizuje sa v kuchyni - Indii. To, či bude konečný zákazník spokojný s tým, čo dostane na tanieri, závisí od kombinácie oboch - správneho receptu, a rovnako dôležitej realizácii v kuchyni. Jedno bez druhého by neprinieslo konečný osoh a výsledok. Preto je Ázia nevyčiarknuteľná z histórie rozvoja IT.

Najvýznamnejšou krajinou v rámci IT v Ázii je India. Krajina, ktorá je známa vysokými školami so zameraním na IT, ktoré sa kvalite vyrovnajú americkým. Krajina, ktorá bola dostatočne flexibilná, aby rozpoznala významný trend, a rýchla, aby tomu prispôsobila internú politiku a ekonomiku. Výsledkom sú mestá, pred tým ničím konkrétne významné, ktoré sú teraz transformované do IT centier. Mestá ako Bangalore a Hyderabad, v ktorých rýchly vývoj a nárast lokálnych a globálnych firiem nestačia sledovať ani lokálni.

Ako to robia: Po prvé, univerzity sú úzko prepojené s komerčným sektorom. V momente, ako sa globálna verejnosť dozvie, že Microsoft o pár mesiacov prináša na trh nový produkt, univerzity v Indii otvoria nové kurzy a špecializácie zamerané na ovládanie daného softwearu. Doslovne tisíce študentov prechádza z jedného zamerania na iné, ak na trhu rozpoznajú nový trend. Nové kurzy sú vypredané, každý študent alebo zamestnanec alebo podnikateľ v IT vie, že buď bude držať krok s daným vývojom, alebo nezíska svoje malé miesto pod IT slnkom.

Druhý dôležitý faktor je globálny pohyb ľudí. Indovia (tí z vyšších vrstiev), kvalitne vzdelaní na jednej z indických alebo amerických univerzít, sú často vyslaní na pár rokov na prax, alebo za kariérou do Ameriky. Tam sa priučia "veľkému biznisu" a tomu, ako to v skutočnosti funguje. Skombinované s ich vrodeným zmyslom pre podnikavosť, títo istí Indovia sa po istom čase vracajú domov. Do Indie, ktorá je pre skúseného človeka znalého lokálnej kultúry podnikateľským rajom. Veľký výber pracovnej sily (nie len tej lacnej, ale aj veľmi dobre vzdelanej), relatívne lacné pozemky a prenájmy a všeobecné nízke náklady pre život a založenie firmy. Plus dravosť podobajúca sa tej americkej - všetci snívajú svoj veľký sen o tom, že raz ich ich šikovnosť preslávi a vybudujú pre seba lepší život.

Tretí, menej romantický a viac tradičný dôvod rozmohu IT v Indii sú zahraničné investície a stratégia západných firiem preniesť svoje vývojové centrá do nízkonákladových krajín. Táto stratégia však funguje tak dobre v Indii len preto, že dané firmy nenarazili na nedostatok vzdelanej pracovnej sily v lacných regiónoch Indie.

Názor Slováka - rekruitera na pracovnú skúsenosť v Indii: "India je "TÁ" krajina, do ktorej ísť, ak sa chcete priučiť novým technológiám, alebo manažovaniu rastúcej firmy. Počas môjho pôsobenia v Hyderabáde som sa toho naučil toľko o tom, ako funguje "off-shore" biznis, ako premýšľajú a žijú indickí IT developeri a ako konkurencia naozaj funguje, že z týchto vedomostí čerpem ešte aj teraz, pár rokov po skončení môjho projektu tam. Taktiež, logické zmýšľanie vám napovie, že najefektívnejšie (a najzaujímavejšie tiež) je ísť tam, kde sa veci "dejú", menia, žijú a rozvíjajú, keďže tam pravdepodobne bude vznikať najviac nových príležitostí a môžete sa dívať "do hrnca", v ktorom sa pripravujú inovácie. Takým miestom je momentálne Ázia - nech je to Čína, Hong-Kong, Singapur alebo India - to je smer, ktorým treba v týchto mesiacoch/rokoch ísť za pracovnými príležitosťami.

Dobré tipy na zaujímavé zdroje/blogy v IT (hlavne pre IT geeks):

http://software.ericsink.com/index.html

Erik je vtipný chlapík, ktorý viedol tím, ktorý v minulosti vybudoval Internet Explorer. Píše zaujímavo, často vtipne, a hlavne zmysluplne o technológiách.

http://htmlarchive.scripting.com/

Dave Winer a jeho príspevky roky dozadu. Dave je tzv. pionier blogov, keďže stál pri ich zrode, začiatkoch a raste v obľube. Taktiež má prsty vo vývoji RSS.

http://www.joelonsoftware.com/

Ďalší New Yorčan - Joel a jeho postrehy na vývoj technológie a všetko čo sa týka programovania a manažovania projektov.

http://www.findtech.com/

Zoznam a vyhľadávač pre online IT zdroje

http://www.earthweb.com/

(Ne)únavný zoznam článkov, novôt a informácií o všetkom v IT: firmy, hardware, software, networking, manažment atď...

http://www.cbronline.com/

Computer Business Review Online

http://www.ciol.com/cybercast/

Novoty z IT sveta od indických brehov...

http://www.opensource.org/

Komunita ľudí venujúca sa open-source softwaru

Príležitosti pre mňa


Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o.
E-mail: stanka.svecova@gmail.com, Skype: karierazahranicami
2007 © Yeminee, s.r.o.

webdesign © bart.sk

EPICORFinalne_logo_accenture.jpgLogo.gifLogo_Proactive_HR.jpgNEWlogo.jpglogo2.jpglogo_big.jpgeducation_text_-_zmena_loga.jpgtarget.jpgAIESEC_logo_modrenabielom.jpg