Kariéra bez hranícPrávny sektor

Pozícia právnika nesie isté podobnosti všade na svete. Vyžaduje jasnosť a bystrosť úsudku, kombináciu analytických a verbálnych schopností. Nutnosť asertívnej povahy a potreba sa "autorsky" realizovať. Musí mať chuť/ochotu a schopnosť zvládať administratívne a organizačné úlohy.

V právnickom sektore sa vedia uplatniť aj ne-právnici. Hovoríme o všetkých ostatných funkciách, ktoré musí mať (väčšia) právnická firma pokryté: IT, ľudské zdroje, manažment, financie, marketing, a taktiež administratívne práce - sekretárstvo/PA.

Právny systém je najmä vo východných kultúrach úzko prepojený s lokálnymi kulturálnymi špecifikami, a tak sa týmto regiónom nebudeme venovať. Sústredíme sa na Európu a Ameriku.

V Európe sa jediná Veľká Británia odlišuje od rímskeho práva, a tak sa Anglicku budeme venovať špeciálne. Je to podobne ako v bankovníctve dosť uzavretý kruh. Ak máte predchádzajúcu pracovnú skúsenosť z právnickej firmy, budete vo veľkom pluse a môžete rovno kontaktovať agentúry, ktoré sú úzko prepojené s právnickými firmami. Tie vám dohodnú pohovory veľmi rýchlo, keďže v danom sektore je po ľuďoch so skúsenosťami veľký dopyt. Ak sa však chcete do právnického odvetvia ešte len dostať (a nemáte pracovnú skúsenosť v právnickej firme), treba si dať záležať na napísaní dobrého životopisu a vsadiť na priame kontaktovanie zamestnávateľov (nie cez agentúry, pretože zamestnávatelia používajú agentúry na získanie len skúsených kandidátov, keďže táto náborová cesta patrí k tým drahším).

Ak to idete skúsiť "priamou" cestou, začnite prípravou na týchto webových stránkach:

www.legal500.com
www.thelawyer.com
www.legalweek.net
www.chambersandpartners.co.uk

Získate tak lepšiu predstavu o podnikovej kultúre vybraných firiem, a pomôže vám to rozhodnúť sa, či je tento sektor pre vás. Spomíname to odôvodnene. Právnické firmy napríklad v Londýne sú známe neštandardne vysokou fluktuáciou ľudí. Je to z niekoľkých dôvodov: vysoká úroveň pracovného stresu (a dlhá pracovná doba) a zvláštna podniková kultúra (právnictvo a politikárčenie idú k sebe, takže interná kultúra je často prepolitizovaná, neúprimná a zameraná na výsledky jednotlivca. Každý hrá sám za seba, a používajú sa aj metódy, ktoré by inde boli označené ako neférové. Ako oni vravia: ber alebo nechaj tak. Taká je proste realita, a ak si človek na to nevie zvyknúť, nemá čo v právnickej firme robiť). Všetko je to na druhej strane vyvážené štedrým peňažným ohodnotením a je na každom, aby sa rozhodol sám, čo je pre neho dôležitejšie a čo uprednostní.

Príležitosti pre mňa


Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o.
E-mail: stanka.svecova@gmail.com, Skype: karierazahranicami
2007 © Yeminee, s.r.o.

webdesign © bart.sk

EPICORFinalne_logo_accenture.jpgLogo.gifLogo_Proactive_HR.jpgNEWlogo.jpglogo2.jpglogo_big.jpgeducation_text_-_zmena_loga.jpgtarget.jpgAIESEC_logo_modrenabielom.jpg