Kariéra bez hranícCiele na 2009 - Kto ich plánuje aj splniť?

Ako sa nesklamať vo svojich novoročných predsavzatiach...

Ževraj ciele na 2009? Už som vo fáze, že som na tie svoje z januára zabudol!

Patríte k tým, ktorí si stanovia ciele, zapíšu si ich, pracujú s nimi a držia sa ich ako pes kosti, alebo skôr k tým, ktorí si stanovia všeobecné a verbálne ciele - aby mohli byť témou pre rozhovory s priateľmi - a vo februári sú už fuč?

Poznáme človeka, ktorý si za posledných 15 rokov svojho života, každoročne stanovil 3 ciele, a dosiahol ich všetky! Predstavte si, aký pocit to musí byť - dosiahnuť 45 svojich cieľov, snov alebo túžob...Tento krátky článok však asi nie je pre týchto ľudí, ktorí radu ako na dosahovanie cieľov, povedzme si úprimne, nepotrebujú. Nasledujúce riadky sú pre tých z vás, ktorí pravidelne zabúdajú na to, čo pôvodne chceli, a ktorým chýba disciplína svoje ciele dosiahnuť.

Pre začiatok treba povedať, že sú ľudia, pre ktorých slovo cieľ neznamená veľa - a aj to je v poriadku. Ak máte pocit, že plánovanie v živote je to posledné, čo by ste chceli robiť, pretože je to príliš zaväzujúce alebo nespontánne, je to vaša voľba a to je podstatné. Nasledujte vlastné inštinkty, ktoré vám vravia, čo budete v tomto roku realizovať a čo nie.

Pre iných má slovo cieľ nepríjemnú pachuť v ústach. Je to preto, lebo o cieľoch hovorili doteraz príliš veľa, ale nikdy ich skutočne nesplnili. Tu je podstatné rozhodnutie - a dôraz je na slove rozhodnutie, ktoré musí byť skutočným R-O-Z-H-O-D-N-U-T-Í-M, nie len myšlienkou, že "hm, toto by sa hodilo, toto by som asi rád". Ak ste v minulosti zlyhali, bolo to pravdepodobne preto, že ste si ciele len stanovili - aj to nie poriadne: konkrétne a písomne - a viac s nimi nepracovali. Aj keď to znie triviálne, jedno je jasné - jedno bez druhého neprinesie výsledky, ktoré by ste radi videli.

Pre ostatných má možno slovo cieľ aj pozitívnu konotáciu. Ide o vyčistenie si mysle a konkrétnu predstavu o tom, čo chceme v nasledujúcom období zrealizovať. Ciele vidia ako kopce či vrchy, ku ktorým sa chcú priblížiť, a poznajú aj rôzne možnosti ciest, ktoré ich k nim dovedú, ale zároveň si nechávajú dostatočnú flexibilitu a spontánnosť, rezervu, na menenie vrchov i ciest počas hry.


6 krokov pre úspešné plánovanie - a dosahovanie cieľov:

1. Určte 3 kľúčové oblasti, ktoré podľa vás najviac potrebujú vašu pozornosť v roku 2008. Ide o oblasti, pri ktorých skutočne cítite, že tu je nutná zmena, alebo pokrok. Nevyberajte si tie klasické, pri ktorých cítite výčitky svedomia (tak dávno som necvičila, mala by som znova začať). Podobne, vyhnite sa oblasti, pri ktorej necítite emocionálnu iskru, pri ktorej by ste si stanovili ciele iba z pocitu povinnosti. Otázka Čo ma skutočne urobí šťastným / spokojným / úspešným / voľným / zdravým? je tu úplne na mieste.

2. V každej z týchto priorít si stanovte jeden, čo najkonkrétnejší cieľ, ktorého splnenie vám vylúdi úsmev na tvári. Predstavte si, aké by to bolo už o pol roka, keby ste dokázali každý mesiac ušetriť XYZ Sk - ako by ste prekvapili rodinu dovolenkou v septembri! Alebo aké by to bolo, vrátiť sa po materskej dovolenke na pracovisko, a všetci budú úprimne obdivovať, ako skvelo vyzeráte (nie len že ste schudli, ale prekvitáte zdravím a energiou), či konečne zrušiť tie nezmyselné rodinné hádky o maličkostiach, ktoré vám i manželke ničia víkendy. Život by bol zrazu o toľko veselší! Predstavte si - skutočne si vizualizujte situáciu a pocity, keby ste do konca roka splatili všetky dlhy, ktoré váš biznis (či rodina) má - cítili by ste sa nie len voľný ako vták, ale aj hrdý na to, že to firma a celý tím (rodina) dokázal.

3. Tieto ciele si zapíšte rukou alebo vytlačte! Pripnite si ich nad nočný stolík, do diára s ktorým dennodenne pracujete, alebo do kúpeľne - tak, aby ste vaše ciele mali na zreteli minimálne dvakrát denne! Prečítajte si ich - ak možné, tak nahlas, aby ste ich aj počuli, vždy, keď trávite čas umývaním si zubov, alebo vstávate do nového rána, prípadne idete spať.

Pozor! Je podstatné, aby bol cieľ čo najkonkrétnejší. Nesprávny cieľ: Nájdem si novú prácu. Správny cieľ: O 3 mesiace, v apríli, budem mať jasné, či v tejto firme ostávam, alebo nie. Pomedzi to budem zisťovať, aké sú iné príležitosti na trhu, ale taktiež pozitívne prekvapím šéfa výsledkami môjho projektu. V máji budem už na novom pracovnom mieste - buď v terajšej firme, alebo niekde inde, a moje finančné ohodnotenie bude minimálne o 30 percent vyššie než teraz.

Iný príklad: Nesprávne formulovaný cieľ: Do konca roka schudnem 15 kíl. Správne formulovaný cieľ: Do konca novembra 2008 budem na svojej ideálnej váhe 65 kíl, budem zdravá a spokojná so úrovňou svojej kondičky. To znamená, že od dnes do novembra mesačne zhodím 2 kilá - ale iba zdravým spôsobom: pravidelným stravovaním a aktívnym životom. Dva krát týždenne sa budem venovať svojim novým koníčkom - plávaniu a volejbalu. Budem sebe a rodine pravidelne variť a nosievať si vlastné obedy do práce. V septembri už uvidím a pocítim prvé výsledky, a v novembri budem zdravá, šťastná a spokojná sama so sebou. Zabezpečím si nový šatník a za odmenu pôjdem na 3-dňovú lyžovačku s kamarátkami.

4. Do vlastného kalendára alebo outlooku si zaznamenajte 1 deň v mesiaci, keď budete hodnotiť. Pozriete sa na to, ako sa vám tieto ciele stále pozdávajú alebo nepozdávajú, a ako ste doteraz úspešní v ich dosiahnutí. Funguje stratégia, ktorú som si vybrala? Ak nie, akú cestu skúsim v ďalšom mesiaci? Kľúčom k úspechu v cieľoch je pravidelná práca s nimi!

5. Určte si jednu, dve alebo max 3 osoby, ktorým dôverujete a s ktorými ste na podobnej vlnovej dĺžke, a ktorým sa teda nebojíte so svojimi cieľmi zveriť. Požiadajte ich o ich podporu - robí to veľký rozdiel, či vás bude kamarátka pravidelne zvádzať na tradičné žúrky, alebo či sa vás rozhodne podporiť v snahe prestať fajčiť a bude ochotná vyhľadávať nefajčiarske miesta pre vaše nočné záťahy. Taktiež, už len krátka nevinná otázka na telefóne od niekoho externého: "Ako pokračuješ s prinášaním si obedov do práce?" vás pravdepodobne vyprovokuje k lepšiemu výkonu.

6. Aj malé úspechy oslavujte. Nezabudnite na to, že dosahovanie cieľov má byť v prvom rade pozitívna skúsenosť! Sústreďte sa na to, aby ste každý deň prežili aspoň jeden radostný moment, aby ste sa srdečne zasmiali na nejakom vtipe, a ak cítite, že vás opúšťa sebadisciplína, pripomeňte si, aké to bude príjemné, keď už budete v cieli. Nebite sa za malé prehrešky alebo skĺznutia - majte radi aj svoje chyby. A každý úspech, každú zmenu, nejakým spôsobom oslávte. Malým darčekom pre samého seba, alebo tým, že si dovolíte stráviť sobotu len tak, ako si sám prajete - s vypnutými telefónmi a obľúbeným DVDéčkom pripraveným na spustenie. Jednoducho, dosahovať svoje ciele môžete len vtedy, keď budete sám sebe tým najlepším priateľom...

Veľa radostných úspechov pri plnení si snov a cieľov v tomto roku!

Príležitosti pre mňa


Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o.
E-mail: stanka.svecova@gmail.com, Skype: karierazahranicami
2007 © Yeminee, s.r.o.

webdesign © bart.sk

EPICORFinalne_logo_accenture.jpgLogo.gifLogo_Proactive_HR.jpgNEWlogo.jpglogo2.jpglogo_big.jpgeducation_text_-_zmena_loga.jpgtarget.jpgAIESEC_logo_modrenabielom.jpg