Kariéra bez hranícNačo osobné plánovanie?

"Bez mierenia je ťažké zasiahnuť cieľ"

"Sto percent striel, ktoré nevystrelíte, míňa svoj cieľ"

Aká múdrosť v týchto dvoch jednoduchých vetách!


Prvý výrok vystihuje dôvody, prečo je dôležité stanoviť si ciele.
Je ľahké necieliť na nič - tým spôsobom trafíte vždy - ale čo? Trafíte niečo, čo si po rokoch pravdepodobne nebudete vážiť a niečo, čo vám nedá pocit naplnenosti života. Ciele sú podstatnou súčasťou ľudského šťastia - bez nich by sme sa na svete unudili. 

Druhá veta vyjadruje nutnosť nebáť sa nasledovať svoje ciele. Je lepšie ľutovať to, čo sme urobili, než to, čo sme neurobili. Život je bohužiaľ príliš krátky na to, aby sme vôbec zrealizovali všetky sny a plány, ktoré v sebe nosíme - takže každé nevystrelenie na cieľ je strata času!

Ciele sú dôležitou súčasťou firemného sveta - naplnenie podnikových cieľov určuje vyplácanie platové ohodnotenie prípadne prémie a dosiahnutie cieľov vašej pozície vedie k povýšeniu. Ale ciele majú oveľa väčšiu hodnotu a tí, ktorí si ju uvedomujú, sú preto správne nazývaný "cieľavedomí".

V knihe Aladinov faktor od Canfield a Hansen bol predstavený experiment, v ktorom porovnávali dve skupiny ľudí: v prvej boli tí, ktorí si za mlada stanovili ciele verbálne a zapamätali si ich. Druhú tvorili ľudia, ktorí si ešte v tínedžerskom veku spísali svoje ciele na papier, ako taký zoznam vecí, ktoré chcú dosiahnuť a v živote urobiť. Po tridsiatich rokoch bolo šokujúce porovnávať výsledky týchto dvoch skupín! Z prvej skupiny menej než polovica dosiahla to, čo si za mlada zaumienila - na rozdiel od druhej skupiny, ktorá mala viac než 80 percentnú úspešnosť! Takže - spisovať svoje ciele priamo na papier sa oplatí!

Čo sa stáva ľuďom, ktorí si stanovujú svoje osobné ciele:

  1. Nepohybujú sa skostnatelo vo vybehaných koľajách svojho života - nenudia sa!
  2. Prevzali väčšiu kontrolu nad svojím životom. Nevyhovárajú sa na nikoho iného, len na seba. Vedia, že sú sami zodpovední za vývoj svojho života.
  3. Robia, čo vravia - ich činy a slová sú v súlade a tak má okolitý svet v nich oveľa väčšiu dôveru.
  4. Sú sústredení na dôležité veci - a tak sú aj šťastnejší, pretože ich maličkosti len tak nerozhádžu.
  5. Nepodliehajú spoločenským definíciám úspechu a tak sú vnútorne vyrovnaní, spokojní a túto spokojnosť šíria, kam sa pohnú.
  6. Jasne komunikujú, lebo ich ciele sú tiež jasné - a tak im často ľudia oveľa ľahšie rozumejú

Ak máte pocit, že to je to, čo vám doteraz chýbalo, čítajte ďalej! A popri tom používajte náš jednoduchý

Formát osobného plánovania, ktorý si môžete stiahnuť na spodku stránky.

Príležitosti pre mňa


Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o.
E-mail: stanka.svecova@gmail.com, Skype: karierazahranicami
2007 © Yeminee, s.r.o.

webdesign © bart.sk

EPICORFinalne_logo_accenture.jpgLogo.gifLogo_Proactive_HR.jpgNEWlogo.jpglogo2.jpglogo_big.jpgeducation_text_-_zmena_loga.jpgtarget.jpgAIESEC_logo_modrenabielom.jpg