Kariéra bez hraníc



Na čom stavať?

 

  1. Vaše vnútorné motivácie, sny a koníčky. Osobnostné preferencie.

Aj keď s nami bude množstvo "klasikov" nesúhlasiť, my v Kariera za Hranicami vieme, že Vaše skutočné túžby a to, ako vidíte seba samého, je dôležitejšie pri výbere naplňujúceho povolania viac, než to, v čom ste v skutočnosti dobrý. Veľa šikovných, slávnych i menej slávnych ľudí dokázalo, že človek je tvor učenlivý a ak verí svojmu snu, ktorý ho robí šťastným, tak sa chýbajúce zručnosti vie naučiť a prekonať medzery ktoré má v danej oblasti. Rozhodujúcimi pri vašej kariére by mali byť vaše profesionálne túžby, motivácia a Vaše preferencie. Ak viete, že ste najšťastnejší v prírode (sny a koníčky), potrebujete byť aktívny (osobnostná preferencia) a neviete vystáť prácu medzi štyrmi múrmi (negatívna motivácia), a zároveň Vás láka ekonomika (záujem, koníček), skúste to všetko zlúčiť a zamerať sa na zručnosti dôležité pre vytvorenie vlastného biznisu, napríklad v oblasti turistiky a cestovného ruchu. Buďte k sebe úprimný - nikdy nenasledujte nestabilné motivácie typu "rodičia by boli radi, ak by som bola právničkou", alebo "šéf chce, aby som prevzal vedenie oddelenia". Takéto a im podobné motivácie by vás v konečnom dôsledku priviedli k zamestnaniu, kde by ste nenašli uspokojenie. Kľúčom je poznať sám seba - svoje motivácie a vedieť, čo Vás robí skutočne štastným. K tomuto poznaniu viete dôjsť aj pomocou našich osobnostných (a iných) testov!

  1. Vaše schopnosti a silné stránky. V tom, v čom ste dobrý.

Tesne v závese za prvým bodom sa tlačia Vaše schopnosti, ktoré do veľkej miery ovplyvňujú, čo by ste mohli vo svojom živote robiť. Vedzte, že niektoré z týchto schopností sú ovplyvniteľné, a iné nie. V mnohých oblastiach sa viete naďalej rozvíjať a získať všetky vedomosti a zručnosti, ktoré potrebujete; ale taktiež existujú oblasti, ktoré veľmi neovplyvníte (napríklad či ste skôr verbálny alebo matematický, alebo analytický typ). Kľúčom si je vybrať kariéru, ktorá buď požaduje oblasti, ktoré viete najlepšie ovplyvniť, alebo oblasti, v ktorých máte prirodzený talent / schopnosti.

  1. Vnútorné rozhodnutie

Všetky predchádzajúce slová sú zbytočné, ak sa SKUTOČNE nerozhodnete, že idete na svojom profesionálnom naplnení pracovať. Teda najprv sa spoznať a ubezpečiť sa, že idete správnou cestou, a potom si určiť vlastné ciele. A potom ich už len krok po kroku napĺňať...čo zoberie veľa síl, trpezlivosti a sebazaprenia, ale dá omnoho viac. Profesionálne naplnenie a vedomie toho, že svoj život žijete naplno, keďže sa živíte tým, čo Vás baví a v čom ste dobrý. A myslieť to vážne - znamená nevzdať sa pri prvom neúspechu.

  1. Chladná hlava

Nepanikárte, keď máte pocit, že už dlhé týždne, mesiace, alebo roky neviete prísť na to, čo je tá správna kariéra pre Vás. Zo začarovaného kruhu je cesta von a ľudí ako ste Vy, stretáva náš kariérny kouč často. Vašim momentálnym cieľom by malo byť (1) sebaspoznanie a (2) osvojenie si zopár dôležitých efektívnych techník pre osobné a profesionálne plánovanie.

Príležitosti pre mňa


Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o.
E-mail: stanka.svecova@gmail.com, Skype: karierazahranicami
2007 © Yeminee, s.r.o.

webdesign © bart.sk

EPICORFinalne_logo_accenture.jpgLogo.gifLogo_Proactive_HR.jpgNEWlogo.jpglogo2.jpglogo_big.jpgeducation_text_-_zmena_loga.jpgtarget.jpgAIESEC_logo_modrenabielom.jpg