Kariéra bez hraníc 

 English version

 

logo.jpg

 

mojbiznis.gif

Financie: Plat a bonusy


Euro_notesCoins_1.jpg

Čo s pečeným holubom, ktorý padne z neba?

Trinásty plat, bonusy, prémie - nech už ich nazvete akokoľvek, vždy potešia. Koniec starého a prvý kvartál nového roka sú charakteristické aj tým, že mnohým ľuďom jednorázovo poskočia príjmy v podobe pravidelných či aj nečakaných ročných odmien.

Základnou funkciou platového bonusu má byť stimulovanie výkonu zamestnanca. V niektorých firmách to vedia lepšie a niektoré profesie (nehnuteľnosti, obchod a predaj) sú na to priam stvorené.

Ak tvoria prémie významnú časť vášho mesačného alebo kvartálneho odmeňovania, vnímate ich už ako časť svojich príjmov, ktorú si musíte zaslúžiť pravidelne. Dobrou správou je, že patríte pravdepodobne medzi tých, ktorých prémie naozaj motivujú a tlačia do výsledkov a  nie len potešia. No a navyše peniaze máte k dispozícii priebežnejšie.

U firiem, v ktorých  systém prémií je naviazaný na hospodársky výsledok a pri pozíciách, ktoré majú menší finančný dopad na chod organizácie než napríklad predaj, sa udeľovanie prémií uskutočňuje väčšinou raz ročne - prevažne v prvej tretine hospodárskeho roka.

Ale čo s takým bonusom? Kúpiť synovi konečne ten mobil? Alebo ísť na dovolenku, splatiť dlhy či možno len osláviť, že sa nám ten rok 2008 podarilo v dobrom prežiť? Ovplyvňuje fakt, že ste si tieto peniaze zarobili to, ako ich miniete? Čo ak by ste rovnakú sumu vyhrali v lotérii?

Ako miniete svoju prémiu vy? Alebo ste odmeny dostali pred Vianocami a teraz sa sami seba pýtate „kde sa podeli“? Aký máte postoj k bonusom? Neprijali by ste radšej zvýšený plat? Motivujú vás prémie k lepšiemu výkonu? Podeľte sa s nami o váš názor v ankete naľavo alebo v diskusii k tomuto článku.

Príležitosti pre mňa


Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o.
E-mail: stanka.svecova@gmail.com, Skype: karierazahranicami
2007 © Yeminee, s.r.o.

webdesign © bart.sk

EPICORFinalne_logo_accenture.jpgLogo.gifLogo_Proactive_HR.jpgNEWlogo.jpglogo2.jpglogo_big.jpgeducation_text_-_zmena_loga.jpgtarget.jpgAIESEC_logo_modrenabielom.jpg