Kariéra bez hraníc 

 English version

 

logo.jpg

 

mojbiznis.gif

5 krokov, ako začať...

Ak máte pocit, že ste zakotvili v nesprávnom povolaní a hľadáte spôsob ako to zmeniť, nikdy nie je neskoro. Pokúste sa prejsť týmito krokmi - buď sami, alebo s kariérnym koučom:

  1. Seba-analýza svojich cieľov a predstáv o budúcnosti, svojich schopností, silných a slabých stránok. Stanovenie vlastných hodnôt, ktoré chcete odteraz nasledovať. Spísanie si hlavných zručností a pracovných skúseností, ktoré ste získali, a ktoré budete môcť uplatniť aj v budúcnosti. Získanie spätnej väzby na to, v ktorých oblastiach sa potrebujete radikálne zlepšiť, a naopak, ktoré zo svojich silných stránok využívať lepšie. V tomto kroku vám pomôžu cvičenia ako sebareflexia či SWOT analýza (analýza silných a slabých stránok, príležitostí a hrozieb), osobnostné alebo kariérne testy a (360 stupňová) spätná väzba od ľudí, ktorí vás poznajú, či už pracovne alebo osobne. Výsledkom okrem iných dôležitých informácií bude aj zúženie možností pre budúcnosť - oblasti, v ktorých by ste sa chceli angažovať a v ktorých to chcete skúsiť.
  1. Priblížte sa tejto novej profesijnej dráhe čo najbližšie. Vizualizujte si, aké by to bolo, nepracovať zrazu od 9tej do 5tej, ale mať i nočné služby, alebo flexibilnú pracovnú dobu. Nakontaktujte ľudí, ktorí niečo podobné robia - a požiadajte o rozhovor, ktorý vám dá lepšiu predstavu o tom, ako veľmi sú vaše predstavy reálne alebo naivné. A najmä, ak sa dá, skúste si novú cestu vyskúšať na "nečisto". Vezmite si dovolenku alebo dlhšie neplatené voľno, a na pár týždňov alebo mesiacov, hoci aj ako dobrovoľník, si vyskúšajte, aké to je byť šéfkuchárom v štvor-hviezdičkovej reštaurácii, turistickým sprievodcom alebo aké to je starať sa o starších alebo postihnutých. Vyskúšanie si svojej budúcej novej práce, a otestovanie samého seba, ako rýchlo by ste sa na zmenené podmienky adaptovali, je ten najlepší spôsob, ako zistiť, či do takejto rozsiahlej zmeny ísť alebo nie.
  1. Získanie informácií o realite na trhu, v oblastiach, ktoré ste si predurčili. Teraz prichádza odkrytie reálneho sveta, kedy porovnáte to, čo máte a ponúkate vy - s tým, čo potrebuje trh. V tejto fáze je dôležité pracovať s čo najreálnejšími a najobjektívnejšími informáciami o trhu, sektoroch, firmách alebo organizáciách a vedomosťami o nových trendoch a spôsoboch, ako tieto trhy osloviť.
  1. Analýza rozdielov medzi tým, čo máte a kde ste; a tým čo potrebujete a kam sa chcete dostať. Teraz, keď už viete, po čom túžite a kam mierite, sa zamyslite nad medzerami, ktoré reálne máte - porovnajúc informácie o trhu (bod 3) a vlastnú analýzu (bod 1). Spíšte si zoznam prekážok, ktoré vás na ceste čakajú. Súpis skúseností, vlastností, vedomostí alebo kvalifikácií, ktoré treba nadobudnúť. Budete musieť absolvovať vysokoškolské štúdium alebo stačí rekvalifikácia? Zoznam ľudí, ktorých treba osloviť a predstaviť sa im. Máte kontakty, ktoré by vám pomohli v prechode do nového povolania? Ako ich získate? Potom zoznam iných, osobných prekážok - napr. aj tie, ktoré súvisia s očakávanými námietkami rodiny, finančnou situáciu a podobne. Takéto zmapovanie potenciálnych háčikov vám poskytne reálny obraz o tom, na čom všetkom musíte odteraz intenzívne pracovať. Svojim spôsobom budujete most, ktorý vám pomôže dostať sa z jedného brehu na druhý.
  1. Vytvorte si okruh ľudí, ktorí vám pri tejto zmene vedia pomôcť. Nemusíte mať za sebou pluk tajomníkov, ktorý vás celým procesom povedú za ruku. Stačia dvaja - traja ľudia. Uistite sa však, aby ste mali človeka, ktorý vás podporí odborno-profesionálne (má vedomosti, kontakty) ako aj niekoho - zvyčajne pôjde o životného partnera - ktorý vás podporí emocionálne a bude vám skratka fandiť. Výber je na vás - dôležité je, aby ste týmto ľuďom vysvetlili, akou fázou prechádzate a o čo sa začnete snažiť, a požiadali ich o konkrétnu pomoc už len tým, že isté rozhodnutia s nimi budete môcť predebatovať napr. pri káve.

V tomto momente je vaša príprava kompletná a treba začať, nemrhať zbytočne časom. Pri realizácii tohto plánu majte na pamäti zopár zásad:

  • Pohoda - Dôvod na pozitívny prístup ku každému z vašich dní aj počas kariérnej zmeny existuje, len ho treba nájsť. Hormóny šťastia si niekedy musíte vybudiť sami, a tie vám pomôžu prejsť celým procesom v pohode, aj keď niekedy už máte pocit, že ide "do tuhého".
  • Rozhodovanie a akcia - poznáte ľudí, ktorí veľa hovoria, ale málo konajú? Ak chcete byť úspešný, musíte zaujať opačný postoj - rozprávať len vtedy, keď treba, a nech vaše aktivity, fakty a výsledky hovoria za vás.
  • Neustále vzdelávanie sa - pomôže vám to nie len premostiť rozdiely spomínane vyššie, ale taktiež vám to zdvihne sebavedomie. Už len kvôli tomuto ďalšiemu rozvoju, ktorý vás udržiava mentálne fit, sa to celé oplatí!
  • Nikdy nie je neskoro...nie je klišé, ale postoj. Kto rozhoduje, či ste starý v 30tke, 50tke, alebo 68ke? Ako to, že je medzi nami plno ľudí, ktorí spoločnosťou nútené predsudky zavrhli a žili podľa toho, ako sa skutočne cítili? A čo by sa stalo, keby ste to isté urobili vy? Skutočné prekážky neexistujú, sú nimi iba naše vlastné predstavy a predsudky, takže nedovoľte im stáť vám v ceste. Máte pred sebou ešte množstvo dní a rokov, ktoré sa oplatí prežiť spokojní so svojou prácou.

Na záver...

Všetko, čo má v živote nejaký zmysel, sa nezískava ľahko. Takže ak by mala byť kariérna zmena len rozhodnutím, pri ktorom si hodíte mincou, asi by nestála za veľa. Preto tie obavy, ktoré pociťujete, sú na mieste. Stačí však vedieť, že v tom nie ste sami - podobným procesom, pocitmi a obavami prechádza mnoho ľudí - a pomoc je často na dosah ruky. Držíme palce.

Ak ste aj vy prešli kariérnou zmenu na vlastnej koži, podeľte sa s nami a čitateľmi tohto článku o vaše skúsenosti, tipy a odporúčania!

Príležitosti pre mňa


Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o.
E-mail: stanka.svecova@gmail.com, Skype: karierazahranicami
2007 © Yeminee, s.r.o.

webdesign © bart.sk

EPICORFinalne_logo_accenture.jpgLogo.gifLogo_Proactive_HR.jpgNEWlogo.jpglogo2.jpglogo_big.jpgeducation_text_-_zmena_loga.jpgtarget.jpgAIESEC_logo_modrenabielom.jpg