Kariéra bez hraníc 

 English version

 

logo.jpg

 

mojbiznis.gif

Čo je to tá kariérna zmena?

Ako na to išli iní...

Katrin strávila 2 roky hľadaním a plánovaním nového začiatku. Už bola rozhodnutá, že samostatné podnikanie bude to správne pre ňu - mať časovú, i finančnú slobodu a životný štýl, ktorý jej umožní ideálne skombinovať starostlivosť o rodinu, jej koníčky a prácu. Avšak jej presun od zamestnávateľa k vlastnému podnikaniu bol postupný. "Strávila som asi 30 hodín týždenne budovaním vlastného obchodu, vo voľnom čase. Neskôr som oznámila firme, pre ktorú pracujem, že buď mi dajú prácu na čiastočný úväzok alebo odchádzam. Dúfala som, že pochopia, že prispôsobením sa mojej požiadavke si mňa a moje vedomosti a schopnosti udržia aspoň na pár mesiacov, kým nájdu za mňa náhradu. Po týždni nepríjemných vysvetľovaní však pochopili, ako som očakávala, a pol roka som pracovala na čiastočný úväzok, snažiac sa zaučiť ich novú osobu do všetkých potrebných tajov ich biznisu, a zároveň investovať svoj čas do môjho budúceho obchodu. Teraz po roku môžem povedať, že som spokojná so svojím vtedajším rozhodnutím - bez čiastočného úväzku by som to nezvládla, ale ak by som sa nenakopla hneď vtedy, obchod by som asi nikdy nerozbehla. Potrebovala som trošku externého potlačenia, ktorým bolo moje jasné stanovisko, výpoveď."

Kariérne zmeny sú ľahšie pre mladších ľudí, u ktorých sa predpokladá, že ešte stále hľadajú svoje miesto a smerovanie. U starších ľudí s bohatou praxou a zotrvaním v jednom odbore, či dokonca u jedného zamestnávateľa, nie sú tieto zmeny jednoduché, ale sú možné. Stačí k tomu vnútorné definitívne rozhodnutie založené na správnom dôvode, dávka odvahy a prístupu typu: "Bude to v pohode", a príprava.

Keď hovoríme o kariérnej zmene, máme na mysli menej alebo viac radikálnu zmenu odboru či typu pozície. Nemusí ísť - ako v prvom prípade s Karin - o prechod na vlastné podnikanie, ale aj táto alternatíva tu je. Najčastejšie sa za pojmom kariérna zmena skrýva zmena typu práce, odvetvia alebo typu zamestnávateľa. Príkladom môže byť situácia, keď človek, ktorý doteraz pracoval v obchodných pozíciách, chce opustiť sféru obchodu a uplatniť sa napríklad na poste personálneho konzultanta. Podobnou zmenou prešiel aj IT profesionál Maroš (meno zmenené na požiadanie).

Maroš (meno bolo pozmenené) miluje jazyky - je špecialistom na slovanské jazyky ako slovenčina, srbština, poľština, ukrajinština. Po rokoch strávených v akademickom prostredí, kde lingvistiku prednášal, zistil, že niečo nie je v poriadku. "Bol som nespokojný nie len s finančným ohodnotením - všetci dobre vieme, ako je na tom s platmi školstvo - ale to nebol ten hlavný dôvod, prečo som prešiel do IT. Pri práci na vysokých školách mi chýbala dynamika biznisu a pocit, že sa niečo nové učím každý deň. Nebolo to ľahké rozhodnutie, urobiť radikálny rez, ale povedal som si, že teraz alebo nikdy. Stavil som na svoj druhý koníček, v ktorom síce nemám vzdelanie, ale som dobrý samouk - a zameral som sa na informačné technológie. Nakoniec som našiel pozíciu, v ktorej môžem spojiť svoju lásku pre lingvistiku a záujem o IT. V stredoeurópskej centrále jednej zo známych softvérových firiem sa starám o trh v Čechách, na Slovensku, Ukrajine a Poľsku. Takto využívam svoje jazyky každý deň a rozvíjam sa v oblasti, ktorá má úžasnú budúcnosť."

Príležitosti pre mňa


Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o.
E-mail: stanka.svecova@gmail.com, Skype: karierazahranicami
2007 © Yeminee, s.r.o.

webdesign © bart.sk

EPICORFinalne_logo_accenture.jpgLogo.gifLogo_Proactive_HR.jpgNEWlogo.jpglogo2.jpglogo_big.jpgeducation_text_-_zmena_loga.jpgtarget.jpgAIESEC_logo_modrenabielom.jpg