Kariéra bez hraníc 

 English version

 

logo.jpg

 

mojbiznis.gif

10 tipov na zvládanie kariéry a dieťaťa

  1. Vyberte si správneho zamestnávateľa...
  2. Zabezpečte starostlivosť o svoje dieťa vo vašej neprítomnosti
  3. Vzdelávajte sa počas doby strávenej doma s dieťaťom
  4. Udržiavajte kontakty
  5. Využívajte technológie a nenechajte technológie využívať vás
  6. Plánovanie - základná manažérska funkcia pracujúcej mamičky
  7. Psycho-hygiena, alebo ako byť sama sebe najlepšou priateľkou
  8. Zvážte presmerovanie svojej kariéry
  9. Váš partner
  10. Zdravý / sedliacky rozum je to, čo nasledujte

          1. Vyberte si správneho zamestnávateľa...

Myslite na to, že chcete byť matkou ešte predtým, ako sa zamestnáte. Verte, aj na Slovensku sa veci pomaly ale isto menia, a zamestnávatelia začínajú byť vzdelávaní o tom, prečo je potrebné pre ich vlastné dobro podporovať ženy v ich prioritách, ako napríklad flexibilita pri zorganizovaní si rodinného a pracovného života. Ide nie len o moderný trend, ale o podložené výskumy, ktoré potvrdzujú to, že ak si chce firma udržať svoju konkurencieschopnosť na globálnom trhu, musí si vedieť udržať svoj talent interne, odhliadnuc na formu vzťahu - dočasná práca, externý pracovník, čiastočný úväzok, flexibilný pracovný čas atď. Hoci zatiaľ nie sú v prevahe, aj na Slovensku nájdete firmy ponúkajúce pružný pracovný čas ako jeden z benefitov, skrátený pracovný úväzok, prácu z domu, alebo firemné jasle, škôlku, alebo dokonca príspevok na opatrovateľku.

Nie je však jednoduché neustále hľadať a udržovať svoju hladinu pozitivizmu na kladnej úrovni, keď sa na každom kroku stretávame s príkladmi diskriminácie na pohovoroch a nepochopenie zo strany firiem a organizácií v tom, že svoj osobný život si zvládnete zorganizovať aj bez ich intervencie a diskriminovania. Je preto potrebné byť na takéto situácie pripravení - poznať svoje práva a ak je potrebné, na pohovore ich aj vhodne prezentovať, i keď to znamená priame odpísanie sa. Avšak, ak by ste "hrali inak" a povedzme pohovorom aj úspešne prešli, je toto zamestnávateľ, pre ktorého by ste z dlhodobého hľadiska chceli pracovať? Pravdepodobne nie, takže si aspoň vychutnajte tých pár minút, keď informujete daného manažéra o nevhodnosti ich otázok a reálne tak pomôžete zvyšovať povedomie zamestnávateľov o týchto témach.

2. Zabezpečte starostlivosť o svoje dieťa vo vašej neprítomnosti

Porozprávajte sa s partnerom v dostatočnom predstihu o jeho možnosti vystriedať sa na rodičovskej dovolenke. To, že sa to najmä Slovákom môže zdať nie ako tá najprirodzenejšia možnosť, je len otázkou pohľadu a spoločenských pravidiel typických pre predchádzajúce storočie. Situácia sa však tiež krok po kroku mení. Najmä tým, že generácia ľudí pod 40 rokov cestuje oveľa viac, je vystavená aj iným spoločenských zvyklostiam, a tým sa aj odbremeňuje od strachu z toho, čo povedia ostatní, tak počet mužov - Slovákov otvorených rovnocennému partnerstvu pri starostlivosti o deti a rodinu sa zvyšuje, hoci to na pohľad nie je vidno (tí najotvorenejší ešte pravdepodobne nie sú vo fáze, keď majú deti, takže sa to v praxi ešte jasne neukázalo).

Ak váš partner nie je dostatočne emancipovaný, alebo tá možnosť neprichádza do úvahy z akejkoľvek inej príčiny, možnosťou sú buď starí rodičia, alebo ďalšia žena s malým dieťaťom. Môžete si napríklad "na striedačku" deti strážiť navzájom a tým pádom zadarmo. Ďalej sú k dispozícii možnosti platených opatrovateliek (veľmi obľúbená možnosť najmä v zahraničí), alebo jaslí - treba však rátať s tým, že ide o finančne náročné možnosti. Nech je váš výber akýkoľvek, jedno pravidlo sa nemení: vždy dôsledne trvajte na tom, aby človek, ktorý opatruje vaše dieťa, tak činil podľa vašich pokynov - nie je nič horšie, ako keď si sediac na pracovnom stretnutí s klientom predstavujete, aké horory asi práve prežíva vaše dieťa.

          3. Vzdelávajte sa počas doby strávenej doma s dieťaťom

Po narodení vášho dieťaťa budete doma aspoň pár týždňov a pravdepodobne mesiacov. Sledujte novinky a zmeny vo svojej oblasti, a využite tento čas aj na doplnenie vášho vzdelania - možno nutne potrebujete vylepšiť vašu angličtinu a tak sa môžete prihlásiť na intenzívny kurz jazyka, alebo využiť on-line vzdelávanie, alebo aspoň psychowalkman. Možno si už dlho sľubujete, že si spravíte "vodičák" - a teraz je na to správny čas, ak máte dostatočnú podporu od rodiny alebo priateľov, prípadne zaplatenú profesionálnu pomoc pri starostlivosti o bábo.

4. Udržiavajte kontakty

Počas vašej dočasnej neprítomnosti na pracovisku dávajte o sebe vedieť aspoň sporadickými e-mailami, telefonátmi, či krátkymi návštevami. Ak je to možné - ponúknite pomoc z domu, napríklad s prekladmi, spracovaním podkladov alebo vypracovaním štúdií. Pamätajte na staré, ale pravdivé príslovie: "Zíde z očí, zíde z mysle". A to nechcete, aby bol váš prípad. Po prvé, i keď sa na to možno ani necítite a najradšej by ste trávili všetok svoj voľný čas pasívnym oddychom, udržiavanie spoločenských kontaktov pomôže i vám osobne - po emocionálnej a fyzickej stránke. Po druhé, ide aj o užitočný krok, čo sa týka vášho budúceho prechodu späť do zamestnania - tým, že nestratíte kontakt nie len že budete informovaná o tom, čo sa vo firme deje, aké zmeny nastávajú, ako môžete pomôcť, ale taktiež sa viac obrníte voči najväčšiemu nebezpečenstvu materskej dovolenky: straty sebavedomia, ktoré súvisí s nedostatkom styku s externým prostredím. Jednoducho, udržiavanie kontaktov v tejto situácií je jedna z mála výnimiek na svete, keď ide o vec, ktorá je ako užitočná, tak i zdravá, chutná a príjemná - v jednom.

5. Využívajte technológie a nenechajte technológie využívať vás

Ak vám zamestnávateľ poskytne možnosť práce z domu, využite všetky dostupné možnosti - notebook s internetom, Skype, mobil alebo blackberry. Proste všetko, čo vám uľahčí organizáciu vášho času i práce.

Na druhej strane, pravdepodobne vás budú vábiť webstránky pre mamičky, tovary pre bábätká, rôzne online "klebetárne"...a naša rada je - snažte sa im vyhýbať. Keď ste online, alebo jednoducho sedíte za laptopom alebo prihlasujete sa na skype, vždy si premyslite, aký je váš cieľ - čo ste rišli urobiť. Ak za internetom nebudete disciplinovaná, vždy vám "zožerie" viac času, než ste chceli, a ostane vám po tom nedokončená práca a výčitky zo strateného času, ktorý ste mohli stráviť napríklad spánkom, keďže aj váš drobec spal.

Technológie sú ako oheň - sú skvelým sluhom, ale zlým pánom. V USA je momentálne horúcou témou závislosť na internete u profesionálov - ľudí ako ste vy, váš manžel, kamarátky, kolegovia, ktokoľvek, koho poznáte. Táto závislosť má veľmi skryté prejavy a tak sa o nej jednoducho verejne ešte do detailov nevie. Ľudí trpiaci závislosťou na online chatoch, skype, výmene e-mailov, nakupovaní online, je medzi nami mnoho a tak je jasné, že je to hrozba pre kohokoľvek. Preto je potrebné sa voči tejto závislosti brániť sebadisciplínou a organizovaním si času na internete. Mamičky na materskej dovolenke sú jednou z ľahších koristí pre túto závislosť, pretože často pociťujú samotu a potrebu s niekým sa porozprávať. Ak nie je možnosť hovoriť so skutočnou osobou (a bábo sa neráta, cítite potrebu dospeláckej konverzácie), tak prečo nevyhľadať niekoho fiktívneho online?

Technológie sú iba nástrojom. Dôležité je to, čo s týmito nástrojmi urobíte vy. Využijete ich produktívne - vráti sa vám to desaťkrát v podobe produktívne využitého času a plnohodnotného času pre rodinu. Využite ich kontra-produktívne - a sami viete, čo nastane. Je vo vašich silách rozhodnúť sa, ktorú cestu si vyberiete.

6. Plánovanie - základná manažérska funkcia pracujúcej mamičky

Dobre, nejde nám o "preplánovanie sa", a ani o "choré" plánovanie, pri ktorom chcete získať nesprávny pocit, že všetko môžete, budete a musíte mať pod kontrolou. V plánovaní nejde o to, aby ste na 100 percent vopred vedeli, čo sa bude diať. Výsledkom plánovania by mal byť jednoducho pocit sebadôvery, že nech sa stane čokoľvek, zachováte si jasnú myseľ, pretože ste si danú situáciu v hlave pár krát prešli a viete, ako by ste chceli reagovať. Viete, kde máte rezervy, aké nástroje použiť, čo sú vaše priority, z ktorých nechcete v žiadnom prípade zísť. Plánovanie je o tom, že do svojich aktivít môžete zahrnúť ďalších ľudí bez toho, aby ste im samotným vytvárali stresové situácie. A plánovanie je najmä o tom, že nutné veci sa udejú (či už podľa plánu A, B alebo C), a zvyšok necháte na svoju spontánnosť a momentálne potreby.

Takže, plánovanie má svoje výhody a tak s ním začnite vo vhodnom čase. Napríklad oznámením svojmu manažérovi/manažérke dostatočne včas, že ste tehotná. Pred tým si však zistite interné predpisy a platné zákony ohľadne možnosti materskej dovolenky pre danú firmu a krajinu, kde sa nachádzate.

Keď sú už správy von, spoločne sa dohodnite, ako bude riešené vaše zastupovanie počas vašej neprítomnosti, ako približne dlho plánujete byť doma a ako si predstavujete návrat do práce. Ak sa plánujete vrátiť do práce relatívne skoro, vypracujte si čo najskôr časový plán dňa - ako a kedy sa dostanete do a z práce, kto a kedy sa bude starať o dieťa, domácnosť a ostatné nevyhnutné veci. Myslite pritom na to, že budete potrebovať rezervu pre aktivity ako piatková zápcha na diaľnici, nákupy a vyzdvihnutie dieťaťa z jaslí. 

Vypracujte si aj plán B pre prípad ochorenia. Opatrovateľka "na zavolanie" je spôsob, ako sa zabezpečiť pri neočakávaných problémoch s dopravou, urgentnej pracovnej cesty alebo školení, alebo nutnej pomoci manželovi v iných záležitostiach. Do časového plánu zapracujte aj čas, ktorý strávite oddychom, i keď to znie nereálne a utopisticky. Nejde o luxus, ale o nutnosť - ak si tento čas nenaplánujete sama, naplánuje vám to vaše telo, ktoré sa neustálej práci a starostlivosti o dieťa a rodinu bude búriť. Takže radšej s tým rátať vopred, ako sa nechať prekvapiť. A plánovaná dohoda s človekom, ktorý si raz za čas na noc zoberie na starosť vaše dieťa, aby ste aspoň raz za čas mali aspoň 8 hodín nepretržitého spánku, pôsobí na vaše unavené telo a dušu ako balzam a pomôže vám to nasledujúce ráno a ďalšie týždne znova a znova navliecť si svoj oblek Superženy.

7. Psycho-hygiena, alebo ako byť sama sebe najlepšou priateľkou

Sedenie na dvoch stoličkách je náročné. Dopredu sa zmierte s tým, že deň má len 24 hodín a vy len dve ruky. A taktiež s faktom, že nie ste Superžena, i keď si ten oblek Superženy snažíte obliecť každý deň znova a znova. Avšak, i keby ste Superženou boli, tak prostredie okolo vás nie je SuperProstredím. Svet nie je ideálny a nikdy nebude, a tak časom dozrievame do uvedomenia si, že napriek tomu, čo všetko pre spoločnosť, svoju rodinu, iných ľudí, svoje deti atď robíte, pravdepodobne vám za to nikdy nebude daná Nobelova cena za mier alebo Medaila za najrýchlejšie zabehnutý maratón. Jednoducho, ľudia nie sú stvory vďačné a tak sa potrebujete starať o svoj dobrý pocit sama. Myslite pozitívne, pochváľte sa za to, čo ste dnes stihli, čo sa vám podarilo. Buďte na seba hrdá, aj keď nerozumiete tomu, prečo vás celý svet netľapká po ramene, keďže podávate taký skvelý výkon. Jednoducho ignorujte ich a spoľahnite sa na seba, na svoje inštinkty a na svoj novo vyvinutý dobrý vzťah k samej sebe.

A ak niečo nevyšlo podľa vašich predstáv, popremýšľajte, prečo sa to stalo a ako to nabudúce zvládnuť lepšie. Ale neobviňujte sa, pretože okrem toho, že sa tým ničíte, tak okrem toho seba-obviňovanie nemá žiadny iný dosah, pozitívny dopad alebo možný výsledok. Pointou je starať sa o svoje mentálne zdravie, zachovať si ho a byť sebe tou najlepšou priateľkou.

8. Zvážte presmerovanie svojej kariéry

Dieťa vám prinesie nový spôsob života, nový pohľad naň, nové životné hodnoty, nové zmýšľanie a vy môžete s prekvapením zistiť, že to, čo vás doteraz napĺňalo a uspokojovalo, zrazu nie je to "pravé orechové" a že by ste sa radšej venovali niečomu inému. Ženská intuícia je skvelá vec a väčšinou funguje perfektne - nebráňte sa preto takýmto myšlienkam, ale počúvajte, čo vám vaša nová životná fáza našepkáva... Zvážte, ako reálne sú dané predstavy a buď sa do nich pustite s vervou, alebo ich nechajte pekne postupne dozrievať. Zmenami prechádzame všetci, či sme rodičia, nerodičia, muži alebo ženy, a jedna zo zmien, ktoré nás často stretávajú, je aj tá kariérna. Takže buďte otvorené tomu, čo má prísť a riaďte sa svojim zdravým rozumom, inštinktom, a zopár múdrymi radami...

9. Váš partner

Poznáme to často hovorené: "Človek si váži niečoho až vtedy, keď to stratí". Jeden z najsmutnejších popisov chýb, ktoré ľudia robia - ale vy nemusíte! Snažte sa denne si uvedomovať, aké šťastie máte - máte dieťa alebo deti (nie všetci môžu), možno aj fungujúcu rodinu (tak tu si už môžete priam blahoželať), zdravie (predpokladáme) a dokonca aj prácu, ku ktorej ste sa mohli vrátiť. A najmä - partnera, ktorý v tom ide s vami. A ktorý je minimálne rovnako ako vy unavený z námahy bežných dní, ktorý rovnako ako vy, chce to najlepšie pre vaše deti a pre vás, a ktorý rovnako ako vy, túži po chvíli oddychu a po tom, aby ste aj naďalej mali kvalitný partnerský vzťah. Preto neriskujte, ako mnohí pred vami - nepovažujte svojho partnera za "niečo", čo tu vždy bude a je to jeho povinnosť tu byť a pomáhať. Vážte si spoločných chvíľ a venujte mu/jej svoju pozornosť, energiu a čas. Váš osobný život je podstatný - a tak prekvapte svojho partnera tým, že mu prinesiete nové číslo toho otrasného komiksu, ktorý zvykne čítavať...

10. Zdravý / sedliacky rozum je to, čo nasledujte

Všetky predchádzajúce rady sú skvelé, užitočné...avšak len vtedy, ak ich prepojíte so svojim vlastným zdravým sedliackym rozumom, a kúskom inštinktu. Slová o sebarealizácii a kariérnom raste znejú logicky, avšak len vy viete, aké sú skutočné potreby vášho dieťaťa, vás a vášho partnera. Možno sa vám celý tento chaos neoplatí za mzdu, ktorú by bolo výborné mať k dobru, avšak strácate tým oveľa viac - vlastný pokoj a čas, ktorý možno preferujete stráviť doma. Možno váš finančný plán kričí, že je v ňom veľká diera, ale možno niekde vnútri cítite, že to budete vedieť vyriešiť - a nejak inak. Napríklad uskromnením sa v smeroch, ktoré vám a vášmu manželovi doteraz nenapadli. Takže - zvážte všetky oblasti, ktorých sa vaše rozhodnutie týka, urobte si krátku, jasnú a logickú analýzu toho, čo je pre vás a vašu rodinu dobré a prečo, a choďte do toho! S pevnou vôľou a správnym rozhodnutím z rozumu a od srdca sa vám to jednoducho celé podarí!

 

Príležitosti pre mňa


Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o.
E-mail: stanka.svecova@gmail.com, Skype: karierazahranicami
2007 © Yeminee, s.r.o.

webdesign © bart.sk

EPICORFinalne_logo_accenture.jpgLogo.gifLogo_Proactive_HR.jpgNEWlogo.jpglogo2.jpglogo_big.jpgeducation_text_-_zmena_loga.jpgtarget.jpgAIESEC_logo_modrenabielom.jpg