Kariéra bez hraníc 

 English version

 

logo.jpg

 

mojbiznis.gif

Ženy: môžu si vyberať, a to je vlastne výhra.

Zo všetkých médií sa na nás valí otázka, „ako prežiť v mužskom svete kariéry?“„kariéra alebo rodina?“ „kariéristka alebo matka?“ „čierne alebo biele?“ Ženy z tej dilemy majú strach, zamestnávatelia husiu kožu a muži úsmev na krajíčku. A vlastne je to trošku úsmevné, pretože keď sa na to pozrieme z úplne inej perspektívy, tak zistíme, že je to úžasné. Môžeme si vyberať, a byť ženou je vlastne výhra.

Autorka článku, žurnalistka pre tento portál, píše tentoraz priamo z pohľadu ženy:

    jumping_businesswoman_downtown.jpg

Keď si to zanalyzujeme, tak zistíme, že už len fakt , že si môžeme vybrať medzi dvoma zhodne atraktívnymi voľbami, medzi kariérou a materstvom, by nás malo napĺňať radosťou. Nanajvýš, pre tie, ktoré si nechcú vybrať, je tu ešte tretia možnosť zladenia kariéry a materstva...a máme win-win-win situáciu. Každá žena si môže podľa svojich predstáv zariadiť svoj život a naplniť svoje sny. A teraz nepríde veľké „ALE“, toto je proste fakt.

Ako na to?


Kroky 1 a 2 pre všetky ženy:
V prvom rade musíme začať u seba a položiť si základnú otázku, čo vlastne chcem a čo ma naplní šťastím: materstvo, kariéra alebo oboje? Odpoveď nie je vždy na pohľad jasná a ani definitívna, ale je prvým krokom k úspechu. Druhý krok nadväzuje na ten prvý a vyžaduje, aby sme boli so svojim rozhodnutím spokojné a tým pádom sebavedomé. Síce som to nebola ja, ktorá prvá povedala múdrosť (ale José Ortega y Gasset) „Nie je pravda, že v živote rozhodujú okolnosti. Naopak: Okolnosti sú vždy nové križovatky, na ktorých rozhoduje naša povaha.“, ale o to viac mi imponuje. Inými slovami, všetko je to v našich rukách. A keď už máme skutočné rozhodnutie, potom je všetko „rovnobežnejšie“ – stačí sa rozhodnutia držať celou vôľou a srdcom.

Kroky pre ženy s kariérou:
Keďže píšem pre kariérny portál, tak nasleduje niekoľko tipov pre ženy, ktoré sa rozhodli pre kariéru. Ak sme „neodflákli“ Krok 1 a 2, tak na našom zdravom sebavedomí môžeme v tejto časti ďalej stavať. Takže nechsapáči - rýchlokurz prežitia pre ženu v mužskom svete:

  • Nenamýšľajte si, že sa musíte správať ako chlap, aby ste prežili. Pracujte svojimi vlastnými nástrojmi, aj ak sú nimi schopnosť dobre počúvať (aspoň neprepočujete medzi riadkami nové príležitosti v biznise) a rýchlo ohodnotiť človeka (využite získaný čas na prácu s touto informáciou).
  •  V každom prípade zostaňte sama sebou (ak sa budete pretvarovať, investujete energiu do pózovania namiesto skutočného výkonu).
  • Poznajte svoju cenu (to, čo ste chceli navrhnúť, navýšte o 50 percent a to je vaša začiatočná latka).
  • Povedzte svoj názor (prebodnutie očami prežijete – ak vydržíte, z dlhodobého hľadiska sa vám to vráti rešpektom kolegov).
  • Neospravedlňujte sa za veci, za ktoré nemôžete (väčšina z nás to robí a podvedome. Zahryznite si do jazyka vždy, ak vaša veta ide začať slovným spojením „je mi ľúto“).
  • Komunikujte svoju pridanú hodnotu v správnom čase (ak niekto na porade odprezentuje nápad, s ktorým ste prišli vy, elegantne sa do prezentácie vmiešajte dodatočným nápadom a preberte iniciatívu).
Teraz zopár faktov:

Podľa najnovších štúdií sa vedia ženy skvelo uplatniť v podnikaní (máme preň vlohy, pretože sme zamerané na dokončovanie úloh. Vizionári biznisu napomôžu, ale nevytvoria ho. Praktická žena nevysníva najinovatívnejší biznis roka, ale zrealizuje aktivity, ktoré si predsavzala).

Glass ceiling, alebo platový a kariérny strop, ktorý ženy zažívajú v biznise, je dôsledkom kombinácie viacerých faktorov: jedným z nich skutočne je nedôvera organizácie v rozhodnutie ženy pre kariéru („teraz tú pozíciu síce chce, ale aj tak o pár rokov pôjde na materskú“), druhým však je ženská sabotáž samých seba („firma na tom nie je tak dobre, aby som teraz žiadala zvýšenie platu. A predsa len, nie som predsa nadpriemerný pracovník.“). Ak budete pracovať na tom, aby ste pracovali pre organizáciu, kde vám firemná kultúra sedí do vašich plánov, a zároveň budete pracovať na tom, aby ste sama nesabotovali vlastné ciele, môžete dosiahnuť veľa.

Pracujte s genetikou: poznajte samu seba. Viete o tom, že v období, keď čakáte dieťa, máte obmedzenú schopnosť robiť mnoho vecí naraz (čo vám pred tým nerobilo problém – preto sa v danom čase sústreďte na jednu, podstatnú úlohu). A na druhej strane, žena – viacnásobná matka má hlbšie vyvinuté  schopnosti ako kreativita, nachádzanie riešení problémov, multitasking a predaj/negociácia.

Autorka odkazuje:  Nie som feministka, ale optimistka

Príležitosti pre mňa


Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o.
E-mail: stanka.svecova@gmail.com, Skype: karierazahranicami
2007 © Yeminee, s.r.o.

webdesign © bart.sk

EPICORFinalne_logo_accenture.jpgLogo.gifLogo_Proactive_HR.jpgNEWlogo.jpglogo2.jpglogo_big.jpgeducation_text_-_zmena_loga.jpgtarget.jpgAIESEC_logo_modrenabielom.jpg