Kariéra bez hraníc 

 English version

 

logo.jpg

 

mojbiznis.gif

Ako výpovedi predísť

V prvom rade, treba odlíšiť situácie, ktoré ovplyvniť môžete, a situácie, ktorých ovplyvnenie nie je vo vašej moci. Preto sa vždy zamerajte na záležitosti, v ktorých vaše vynaložené úsilie pomôže situácii, nie na tie, kde zbytočne strácate čas.

Príkladom bude: viete ovplyvniť svoj výkon a to, ako vás vníma tím, ktorého ste súčasťou. Čo neviete ovplyvniť je to, či k fúzii vašej firmy s ďalšou dôjde alebo nie. Preto neodporúčame lamentovanie a hystériu, a riešenie hádaniek o tom, čo asi firma urobí - nie je to vo vašom okruhu vplyvu. Sústreďte sa na seba a svoju situáciu.

Prvým a hlavným krokom, ktorý by mal byť aj cieľom vášho každodenného chodenia do práce, je podávať takmer sto percentný výkon, ktorého pozitívne výsledky pre firmu viete zhodnotiť a uvedomiť si. Ak ste počas pracovnej doby plnou mysľou tam, kde máte byť, pozitívne výsledky sa dostavia, a firma reprezentovaná vašim šéfom, si to skôr či neskôr všimne. Ak si to nevšimne, treba s tým pracovať - žiadať o povýšenie, a vytvárať si vzťahy aj so šéfom svojho šéfa (avšak tak, aby ste tým šéfa nedráždili). Jednoducho zabezpečte, aby o vašom skvelom výkone vedel nie len váš šéf, ale aj ľudia, ktorí ovplyvňujú jeho/jej názor.

To zabezpečí jedno - v čase krízy ľudia na správnych miestach vedia, že firma by stratila veľa, ak by poslali práve vás ku svojej konkurencii.

Týmto nevravíme, že šikovní a výkonní nedostanú nikdy výpoveď - práve opak je pravdou. Je to často vtedy, ak pozabudnú na 10 percent celku - niečo, čo je však extrémne dôležité - vytváranie vzťahov vnútri firmy, a pracovné uspokojovanie nie len vlastného šéfa, ale aj zvyšku manažmentu. To nie je nikde oficiálne napísané ako vaša náplň práce, a preto si to neuvedomuje každý - avšak malo by to tvoriť 10 až 30 percent vašej práce.

Toto samotné by malo byť dobrou prevenciou proti výpovedi, ak ste si nevyrobili nejaký problém.

Ak však chcete ísť ďalej a využiť všetky nástroje, tak vedzte aj o tomto: ak ste na pozícii, ktorej výsledky sa nedajú dobre exaktne merať (nie ste predajca, ktorý vie ľahko vyčísliť, akú finančnú hodnotu mesačne vytvorí), robte nasledovné týždenné cvičenie:

V piatok poobede, keď už ostatní kolegovia len "kecajú pri káve", sadnite si za svoj stôl a pozrite sa späť na svoj týždeň. Spíšte si, s čím všetkým ste pomohli šéfovi, kolegom, iným oddeleniam. Na čo ste mali pozitívny dopad, aké nové nápady ste na porade predložili, a aký systém ste vylepšili. Aj to, čo je nevyčísliteľné, sa dá slovami zapísať, a vy si to spisujte! Stáva sa, že v budúcnosti príde moment, keď vám tento dokument veľmi pekne poslúži - keď budete chcieť odprezentovať manažmentu, aký príspevok vo firme tvoríte.

 


Avšak ak naozaj dôjde k situácii, keď výpoveď dostanete, tak jej čeľte: v žiadnom prípade neodmietnite prevziať doporučenú zásielku, a reagujte zmysluplne. Skontrolujte si, či je výpoveď platná, a podľa toho jednajte ďalej. Len vy viete, či je toto práca, pre ktorú sa oplatí bojovať, alebo sa radšej sústredíte na budúcnosť...

ĎALEJ

Príležitosti pre mňa


Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o.
E-mail: stanka.svecova@gmail.com, Skype: karierazahranicami
2007 © Yeminee, s.r.o.

webdesign © bart.sk

EPICORFinalne_logo_accenture.jpgLogo.gifLogo_Proactive_HR.jpgNEWlogo.jpglogo2.jpglogo_big.jpgeducation_text_-_zmena_loga.jpgtarget.jpgAIESEC_logo_modrenabielom.jpg