Kariéra bez hraníc 

 English version

 

logo.jpg

 

mojbiznis.gif

Neplatná výpoveď

Výpoveď môže byť neplatná! Ak ste sa doteraz o túto tému nezaujímali, je načase! Dá sa veľa zachrániť, ak v tom viete chodiť! Takže, zopár dobrých rád na začiatok...

 
Či je výpoveď platná alebo nie, máte 2 mesiace (od momentu jej doručenia) na to, aby ste proti jej neplatnosti namietali na súde. Ak necháte 2 mesačnú dobu vypršať, sťažovať sa proti jej neplatnosti nemôžte, aj keby ste mali úplnú pravdu. Preto premýšľajte a konajte rýchlo!
  
Pracovný pomer sa môže skončiť dohodou, výpoveďou, okamžitým skončením alebo skončením v skúšobnej dobe.
 
Zamestnávateľ musí výpoveď s vami alebo vašimi zástupcami vopred prerokovať, inak je - tram-ta-ra-rá - neplatná! Ak sa dôvody na písomnej výpovedi nerovnajú dôvodom, ktoré vám manažér odprezentoval, alebo ktoré ste sa ústne dozvedeli, je to dôvod na spochybnenie platnosti výpovede. Dôvod výpovede sa musí skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Dôvod nemožno dodatočne meniť. 

 

Výpoveď musí byť písomná a doručená do vlastných rúk, inak je znova čo? Neplatná! Ak si to zamestnávateľ s výpoveďou rozmyslel, ale už bola doručená, môže ju odvolať, ale len s vaším súhlasom a písomne. Rovnako to je, ak ste výpoveď dali vy! 

 

Ak sú dôvodom na prepustenie organizačné zmeny a teda ste sa stali nadbytočným, zamestnávateľ nesmie minimálne tri mesiace znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať naň niekoho iného. Prečo je tu táto podmienka - v praxi sa stáva, najmä v krajinách, kde sú podmienky prepúšťania prísne pre zamestnávateľov, že tí sa chcú vyhnúť zdĺhavému procesu prepúšťania istých jednotlivcov, a tak vyhlásia hromadné prepúšťanie. "Našijú" správne dôvody tak, aby prepustili tých ľudí alebo tie tímy, ktorých sa potrebujú zbaviť. Na druhý týždeň nastupuje HRistka, ktorá začína robiť pohovory na tie isté pracovné miesta...Preto sa za dôvod výpovede nesmú uvádzať nepravé dôvody, a raz uvedené dôvody sa v procese nesmú meniť. Práve kvôli takýmto špekulantom.
 
Ak ste pracovali pre malú firmu (ktorá nemôže vyhlásiť hromadné prepúšťanie, pretože nemá ani 20 zamestnancov), firma je povinná skonzultovať a prerokovať potenciálne prepúšťanie so všetkými pracovníkmi vo firme, individuálne. Ak sa tak nestalo, porušili zákon, a vy proti tomu môžete na súde namietať.
 
Dobre, už sme vo fáze, keď už máte aj serióznym nezávislým právnikom potvrdené, že sa asi jedná o neplatnú výpoveď. Avšak o tom, či sa naozaj jedná o neplatné skončenie pracovného pomeru, rozhodne až súd, na základe vašej žaloby. Musíte však splniť isté podmienky, ako napríklad to, že písomnou formou oznámite zamestnávateľovi, že trváte na tom, aby vás zamestnával aj naďalej. 
 

"Naťahovanie sa po súdoch" môže byť pre niekoho prisilná káva. Vhodné je navrhnúť firme dohodu - stanovte si svoje podmienky a snažte sa vyhnúť poslednej fáze - súdu. Ak dokážete nájsť kompromis vyhovujúci obom stranám, máte vyhraté. Vyhrali ste minimálne vlastné nervy a ušetrili niekoľko nocí bez zažmúrenia oka.

ĎALEJ

Diskusia

09.02.2013 17:32:16 - payday loans
01.12.2012 10:48:23 - Neplatnost vypovede
14.07.2012 01:02:19 - gTcuptTRtpHQS
11.07.2012 14:31:57 - GgeNOVfsSQ
07.07.2012 17:13:02 - HyhqFDszvLlGfy

Čítať celú diskusiu

Príležitosti pre mňa


Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o.
E-mail: stanka.svecova@gmail.com, Skype: karierazahranicami
2007 © Yeminee, s.r.o.

webdesign © bart.sk

EPICORFinalne_logo_accenture.jpgLogo.gifLogo_Proactive_HR.jpgNEWlogo.jpglogo2.jpglogo_big.jpgeducation_text_-_zmena_loga.jpgtarget.jpgAIESEC_logo_modrenabielom.jpg