Kariéra bez hraníc 

 English version

 

logo.jpg

 

mojbiznis.gif

Veľká Británia a Amerika

Panujú tam prísne antidiskriminačné zákony. Rozdiel od západnej Európy je v tom, že tam vládne aj tzv. "common law", čo je anglo-saský právny systém. Znakom tohto práva je to, že je nevyspytateľný a jasne nevysvetliteľný. Až keď vás niekto zažaluje za to, že ste nedodržali zákon, ktorý sa dá vysvetliť dvojznačne, sa dozviete od rozhodnutia súdu, či ste naozaj vinili alebo nie. Ak to prvé, tak vás čaká niekoľko sto tisíc libier alebo dolárov pokuta (v horšom prípade ide o milióny). Toto deformuje podmienky na trhu - mnoho firiem má zaužívané prísne a byrokratické vnútorné predpisy, v ktorých často nejde o to, že chcú byť skutočne féroví a úžasní k svojim zamestnancom, ale skôr o to, že sa snažia sto percentne vyhnúť potenciálnej žalobe od zamestnancov.

Spýtali sme sa bývalej HR manažérky (Slovenky) v Londýnskej firme, ako to vidí ona: "Je to pravda, fungovanie náboru alebo prepúšťania je veľmi obmedzené antidiskriminačnými zákonmi, ktoré na jednej strane, sa snažia o dobrú vec, avšak spôsobom, ktorý dosahuje často len to, že na papieri sú veci iné ako v realite. Aby som mohla vôbec fungovať v personalistike v Londýne, musím poznať tieto zákony, a vedieť, ako má vyzerať pohovor podľa nich, ako musí vyzerať proces, ak chceme niekoho prepustiť - a z tejto šablóny nesmiem vyskočiť vedľa. Realita je však iná - manažment je dávno rozhodnutý, že musíme prepúšťať, ale moje oddelenie sa tvári, že to konzultujeme so zamestnancami. Realita je stále odrazom toho, kto ju vytvára, a zákony na to majú len čiastočný dosah. Čo nútia prísne zákony firmy robiť, je učiť sa efektívne kľučkovať a nachádzať si legálne cestičky pre to, čo aj tak chcú urobiť."

Spýtali sme sa aj niekoľkých profesionálov v rôznych sektoroch v týchto dvoch krajinách, ako je vnímanie prepúšťanie:

"Pracujem ako SAP konzultant pre *** v Texase. V dvoch tretinách projektu, ktorý pokračoval veľmi úspešne, mi manažér v *** zavolal a oznámil, že mu je to veľmi ľúto, ale na dokončenie projektu nie sú financie a tak mi dáva týždennú výpovednú lehotu. Čo som mal robiť? Pokecali sme, požiadal som ho o referencie a začal si hľadať novú prácu. Takýto je osud konzultantov, a to sa nesmie brať osobne".

"Pred 5 rokmi som pracoval pre konkurenciu v Oklahome, ako Business Development Manager. Za posledných 13 rokov som zažil 11 re-ogranizácií, a to znamená 11 prepúšťaní. Firmy vo svojej túžbe stať sa výkonnejšími a úspornejšími, to jednoducho robia - organizujú sa, a potom sa preorganizúvavajú, a tak to ide dookola. Pri každej takejto re-organizácii opustí firmu mnoho ľudí, ktorí sa stanú "nadbytočnými". Taký je trh, a väčšina známych, ktorých mám ja, to neberie osobne - najmú si kariérneho kouča, dajú si pár týždňov voľna, a po krátkej prestávke znova robia to, čo chcú."

"Finančný sektor v Londýne je dynamický a neľútostný. V jeden deň si "in", nasledujúci deň si "out". Nie preto, lebo ťa vyhodili, ale preto, lebo konkurencia Tvoje bývalej firmy sa rozhodla si Ťa uchmatnúť, a povedzme si pravdu, takmer zdvojnásobnený plat sa nedá odmietnuť. V tomto finančnom svete sa prepúšťajú len tí, ktorí sa tu nehodia - a to sú tí, ktorí nepodávajú 200 percentný výkon."


ĎALEJ

Príležitosti pre mňa


Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o.
E-mail: stanka.svecova@gmail.com, Skype: karierazahranicami
2007 © Yeminee, s.r.o.

webdesign © bart.sk

EPICORFinalne_logo_accenture.jpgLogo.gifLogo_Proactive_HR.jpgNEWlogo.jpglogo2.jpglogo_big.jpgeducation_text_-_zmena_loga.jpgtarget.jpgAIESEC_logo_modrenabielom.jpg