Kariéra bez hraníc 

 English version

 

logo.jpg

 

mojbiznis.gif

Zoznam krokov, čím sa riadiť (checklist)

Miesto toho, aby ste sa sústredili na to, prečo ste to práve vy ten, koho firma prepúšťa a či je to vôbec spravodlivé, skúste sa naozaj zamerať na to, čo vás čaká ďalej a ako získať kus sebadôvery na ďalšie kroky. V prípade, že sa vám nebude dariť nájsť si prácu hneď, ako skončíte u posledného zamestnávateľa, využite priestor na veci, ktoré ste chceli skúsiť už dávno, ale nikdy ste si na ne nenašli čas. Zbytočné obviňovanie sa a znervózňovanie vám na sebavedomí rozhodne nepridá.
 

Myslite na to, že každá zmena, aj tá ktorá sa môže na začiatku zdať ako malá pohroma, sa dá využiť ako skvelá príležitosť skúsiť v živote niečo nové! (napríklad znovu-objaviť to, čo ste v minulosti túžili robiť, avšak nikdy sa k tomu nedostali. Alebo – pokračovať v tej istej práci – ale sám pre seba – môžete začať podnikať, alebo vyskúšať čiastočný úväzok – možností je neúrekom!). Preto neprehliadnite nasledujúci zoznam! 
 

Zoznam krokov:

 • Sledujte svojho zamestnávateľa v tlači – čo sa píše, čo sa o vašej firme hovorí, aké sú ich plány. Niekedy sa takto dozviete viac, než z interného časopisu (nemalo by tomu tak však byť), čo vám pomôže poskladať si mozaiku informácií skôr, než niečo oficiálne oznámi manažér alebo personalista.
 • Avšak, byť informovaný sa jednoducho oplatí – znamená to, že sa o firmu zaujímate, ste pravdepodobne zaujatí samotným biznisom, a takých ľudí firma stráca nerada.
 • Ak sa k vám však už dostali fámy o tom, že sa ide prepúšťať: Overte si informáciu o kompetentných, zistite si päť dôležitých informácií: 1, aký je dôvod na prepúšťanie, 2, v akom časovom horizonte sa bude prepúšťať a 3, na základe akých kritérií, 4, ako bude vyzerať proces, 5, a ako ho vy ako zamestnanec za seba viete ovplyvniť.
 • V prípade, že zistíte, že sa prepúšťanie týka aj priamo vás, preskúmajte možnosti pokračovať pracovný pomer u súčasného zamestnávateľa na inej pozícii.
 • V prípade, že je vám už jasné, že sa pracovný pomer bude končiť, overte si akým spôsobom s vami zamestnávateľ hodlá ukončiť pracovný pomer – výpoveďou zo strany zamestnávateľa v súlade s dôvodmi definovanými v ZP alebo dohodou o skončení pracovného pomeru, kedy je potrebný priamo váš súhlas. Uistite sa že, písomné znenie naozaj súhlasí s tým, čo vám komunikovali, a že výpoveď je platná (ak je neplatná, nasledujte kroky a rady zo sekcie „Ako zistiť, či je výpoveď neplatná“).
 • Zachovajte rozvahu. Zistite, aké možnosti spolupráce vám ponúka zamestnávateľ v rámci outplacementu, čo vám pomôže lepšie sa uplatniť na pracovnom trhu. Zvážte, čo z toho by mohlo byť pre vás užitočné aj napriek možným negatívnym emóciám, ktoré budete pociťovať k súčasnému zamestnávateľovi.
 • Požiadajte zamestnávateľa o REFERENCIE, ktoré vám môžu poskytnúť za kvalitne odvedenú prácu. Na pracovný posudok vám vzniká nárok aj zo zákona, dohodnite sa však s vašim nadriadeným/HR oddelením na najvhodnejšej forme tohto dokumentu, ktorá vám môže pomôcť pri hľadaní novej práce.
 • Ukončite pracovný pomer z vašej strany korektne. Nikdy neviete pri akej príležitosti sa so súčasnými kolegami ešte stretnete - môžu sa stať napríklad vašimi klientmi v budúcnosti.
 • V prípade, že máte pocit, že s vami zamestnávateľ nejedná seriózne, overte si právoplatnosť jeho konania u niekoho, kto má s danou problematikou skúsenosti – môžete využiť bezplatné poradne na internete, prípadne sa priamo obráťte na advokáta alebo príslušný štátny orgán.
 • Pri hľadaní nového uplatnenia zvážte svoje dlhodobé ciele a životné priority. Neobmedzujte sa iba na typ práce, ktorý vykonávate teraz. Využite služby kariérneho kouča.
 • Vzniknutý časový priestor môžete využiť na oddych a načerpanie nových síl, skôr ako sa opäť zaradíte do pracovného tempa.

         Veľa šťastia!

Príležitosti pre mňa


Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o.
E-mail: stanka.svecova@gmail.com, Skype: karierazahranicami
2007 © Yeminee, s.r.o.

webdesign © bart.sk

EPICORFinalne_logo_accenture.jpgLogo.gifLogo_Proactive_HR.jpgNEWlogo.jpglogo2.jpglogo_big.jpgeducation_text_-_zmena_loga.jpgtarget.jpgAIESEC_logo_modrenabielom.jpg