Kariéra bez hraníc



 

 English version

 

logo.jpg

 

mojbiznis.gif

Mladý a manažér

alebo Môj asistent by mi mohol byť otcom...

Povýšili vás a zrazu ste sa stali šéfom tímu, v ktorom sú niektorí ľudia od vás starší o sedem rokov, iný maturovali, keď vy ste nastupovali do škôlky a poniektorí by mohli byť vašimi rodičmi. Ako sa s touto novou skutočnosťou vysporiadate?

Asistent_otcom.jpg 

Popri tradičných úlohách manažéra a súvisiacich zručnostiach si táto situácia vyžaduje špeciálnu pozornosť v niektorých aspektoch.

Základná obava mladších manažérov je nedostatok rešpektu zo strany ich starších podriadených a akási neustála snaha dokázať, že i napriek vekovému rozdielu sú na správnom mieste. Mladí bossovia a sú často tak zaneprázdnení tým, aby dokázali, že sú na správnom mieste a že na to majú, že popri tom zanedbávajú svoje vodcovské povinnosti.

Každý sa samozrejme, a hlavne zo začiatku, snaží na novej pozícii blesnúť, či už niekomu šéfuje alebo nie. To by však nemalo zachádzať do extrémov. Fakt, že vás dosadili za šéfa z veľkej pravdepodobnosti nie je náhoda. Vzdelanie, skúsenosti, doterajšie úspechy či správne kariérne rozhodnutia zrejme zapríčinili, že ako 35 ročný šéfujete ľuďom v päťdesiatke, a ak s tým má niekto problém, musí si ho vyriešiť vnútorne sám. Vy sa zodpovedáte vlastným nadriadeným a predurčeným firemným cieľom a tie by ste mali mať prvotne na zreteli.


Podľa našich skúseností je táto téma častejšie na mysliach manažérov než podriadených, ktorí na počudovanie nad vekovým rozdielom v zásade nerozmýšľajú tak často, ako novopečení manažér. Samozrejme situácia starších podriadených sa môže skomplikovať, ak odrazu šéfujete tímu, ktorého ste boli donedávna členom alebo ak je toto zároveň vaša prvá pozícia v danej firme, prípadne ak ste sa ocitli v tíme, v ktorom si viacerí cerili zuby na vašu terajšiu pozíciu. Ako by ste teda mali postupovať?

  • Uvedomte si, že starší podriadení majú čo ponúknuť a je vašou povinnosťou ako vedúceho pracovníka tieto silne stránky objaviť a produktívne zužitkovať. Skúsenejší zamestnanci majú zvyčajne vysokú pracovnú morálku; často, závisiac od profesie (napríklad predajcovia), aj rozsiahlu sieť kontaktov a známostí; majú taktiež bohaté skúsenosti v obore či firme, ktoré môžu byť tiež zužitkované. Takže nesnažte sa im za každú cenu dokázať, že ste lepší - možno práve opačná stratégia sa stretne s otvoreným prístupom v budúcnosti - ak otvorene oceníte to, čo vedia a do firmy prinášajú a vyjadríte sa, že plánujete aj z ich skúseností čerpať.
     
  • Akceptujte, že straší podriadení, hlavne ak je rozdiel priam generačný, majú iné priority, životný štýl a ambície než vy. Môžete začať tým, že si dáte námahu a čas tieto priority a ambície spoznať a neskôr ich zohľadníte pri plnení úloh, motivovaní a komunikácii. Ak sa budete hrať na prísneho profesionála, ktorý očakáva od otca štyroch detí, že bude po večeroch pracovať na projekte, ktorý mešká nie jeho vinou, pretože vy si myslíte, že takto má vyzerať lojalita dobrého zamestnanca, premyslite si to ešte raz.
     
  • Starší podriadení, ktorí veria, že majú fúru skúseností a chcú sa s nimi podeliť, budú zvyčajne pozitívnejšie reagovať na možnosť spolurozhodovať, než na diktátorsky štýl rozhodovania. To neznamená, že sa zbavujete svojej zodpovednosti - finálne rozhodnutie je na vás - ale názory si aktívne vypočuť môžete.

No a čo dokáže vašich o niečo starších kolegov z vašej strany naštvať? Je to napríklad prílišná namyslenosť a akési "truhlíkovstvo", keďže sú to oni čo v tejto firme za 20 rokov videli už všetko a v ich očiam majú väčší nárok na postoj typu všetko videl všetko zažil. Vyvarujte sa tiež akémukoľvek povýšeneckému či poučujúcemu správaniu - ďalej zájdete konzultatívnym či dokonca jemne direktívnym štýlom (závisiac od pozície). Okaté uprednostňovanie mladších alebo podceňovanie schopnosti starších len preto, že povedzme nerozprávajú po anglicky, je krátkozraké a detinské - môže sa stať, že práve ich pomoc s ruštinou budete v budúcnosti potrebovať.

Ako ste postupovali vy keď ste po prvý krát šéfovali niekomu o pár rokov staršiemu? Venovali ste tomu pozornosť? S akými prekážkami ste sa stretli a ako ste ich riešili? Podeľte sa a vašimi skúsenosťami v diskusnom fóre.

Príležitosti pre mňa


Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o.
E-mail: stanka.svecova@gmail.com, Skype: karierazahranicami
2007 © Yeminee, s.r.o.

webdesign © bart.sk

EPICORFinalne_logo_accenture.jpgLogo.gifLogo_Proactive_HR.jpgNEWlogo.jpglogo2.jpglogo_big.jpgeducation_text_-_zmena_loga.jpgtarget.jpgAIESEC_logo_modrenabielom.jpg