Kariéra bez hraníc 

 English version

 

logo.jpg

 

mojbiznis.gif

Práca z domu

Možnosť dobrovoľne pracovať z domu (WFH - Work From Home)

Závidíte známym, ktorí podnikajú alebo sú na materskej "dovolenke", pretože si nemusia pýtať deň voľna, keď im má prísť opravár počas pracovných hodín? Potrebujete ticho a pokoj aby ste sa mohli venovať tvorivej stránke projektu? Možno by ste aj vy mali vyskúšať výhody práce z domu.

Čo to je?

Ide jednoducho o situáciu, kedy zamestnanec dobrovoľne vykonáva určité pracovné činnosti z domu alebo iného zvoleného miesta mimo pracoviska firmy po určitú, zamestnancom zvolenú dobu.

V extrémnych, no nie zriedkavých prípadoch firma zamestná pracovníka, ktorého stálym pôsobiskom je jeho byt a nemá v priestoroch firmy vyhradený stôl, či poštový priečinok. Ďalším spôsobom je práca na určitých úlohách (rozposielanie obálok, prieskumy verejnej mienky) pre agentúru alebo firmu, ktorá nemá s daným človekom zamestnanecký vzťah. Týmto dvom typom sa však nebudeme v tomto článku bližšie venovať.

Možnosť občas pracovať z domu je dnes na západe takmer bežná záležitosť a i keď u nás sa to ešte často považuje akoby za zamestnaneckú výhodu, príklady takýchto progresívnych firiem už nie sú ojedinelé. Preto sa stretávame čoraz častejšie s prípadmi rodičov, ktorí ošetrenie člena domácnosti neriešia PNkou alebo dovolenkou, ale prácou z domu; či manažérmi, ktorí vypadnú z hluku kancelárie a venujú sa na celý deň výsostne koncepčnej práci.

Prvou podmienkou nástupu tohto fenoménu bola zmena typu práce. Učitelia či lekári majú takéto možnosti obmedzené povahou svojej práce, no ak je väčšina vašej práce vykonávaná pomocou emailu, Internetu či telefónu, prvú podmienku máte "odfajknutú". Za posledných niekoľko rokov tento predpoklad splnilo mnoho profesií a to aj vďaka technologickému pokroku.

Druhou hlavnou podmienkou je ústretovosť firmy, v ktorej pracujete. Veľká spoločnosť má v zásade určité pravidlá a ak medzi nimi práca z domu nie je, ostáva na individuálnom nadriadenom, či vám to a v akom rozsahu dovolí. V menších firmách môže byť situácia flexibilnejšia v podobe žiadnych nariadení ale ani obmedzení, no na druhej strane je potrebnosť vašej prítomnosti na pracovisku spravidla vyššia.

Ešte pred tým, ako si možnosť pracovať z domu vydupkáte u šéfa alebo vyjednáte u nového zamestnávateľa, si povedzme niečo o úskaliach ale aj výhodách, ktoré to so sebou môže priniesť.

Prečo nie:

 • Príliš častá voľba tejto alternatívy môže spôsobiť, že zídete nie len z očí ale aj z mysle a povýšenou môže byť kolegyňa, ktorú jednoducho bolo viac vidno - o ktorej sa vedelo. Prieskum amerických firiem potvrdil, že zamestnanci, ktorí zväčša nepracovali z klasických kancelárií, boli 5 krát menej často povýšení do vyšších pozícií z dôvodu, že ich manažment nepovažoval za strategických hráčov.
 • Prácou z domu sa oberáte o spoločenskú interakciu s tímom a synergiu, ktorú myslenie v skupine prináša, ako aj dôležité neformálne rozhovory v bufete, ktoré sú často pre fungovanie firmy a váš úspech v nej rovnako dôležité ako oficiálne rokovania.
 • Ako prvá lastovička to budete mať ťažšie. Skladať účty musíte svojmu šéfovi a nie kolegom, no napriek tomu vynaložte úsilie, aby nikto nemohol poznať negatíva vašej práce z domu na vašich výsledkoch.
 • Pre mnohých je ťažké sústrediť sa doma na prácu v požadovanej miere. Ak je to aj váš prípad, jednoducho to nie je alternatíva pre vás a obmedzte ju na minimum.
 • Systém sa dá pomerne ľahko zneužiť, čo ak urobíte, ohrozíte tým vašu pracovnú disciplínu a dôveryhodnosť.

Prečo áno:

 • Ak vám trvá cesta do práce povedzme 30 minút, každý takto strávený pracovný deň vám ušetrí hodinu života, za ktorú by vám nikto aj tak nezaplatil.
 • Ak máte kolegov - hrdinov, ktorí i keď kašlú a soplia, chcú dokázať celému okoliu akí sú workoholici, firma im to umožní bez toho, aby nakazili zvyšok pracovného sveta. Ak ste chorý, no musíte pracovať, môžete touto alternatívou brať ohľad na svojich spolupracovníkov - pracujte z domu.
 • Pokoj domova vyhovuje mnohým, v ktorí potrebujú nerušené prostredie pre úlohy vyžadujúce si náročné koncepčné myslenie.
 • Môžete zosúladiť rovnováhu práce s osobným životom, napríklad keď čakáte dieťa, alebo sa potrebujete starať o niekoho v rodine, kto si nevyžadujú intenzívnu alebo neustálu opateru. Nehovoriac o maliaroch, ktorí ako naschvál majú svoje pracovné hodiny vtedy keď aj vy.
 • Skvelý nástroj pre ľudí, ktorých práca sa vzťahuje na konkrétny čas alebo konkrétnu cieľovú skupinu; a keď sa dané aktivity nedajú vykonávať, by daný človek čakaním na ne v podstate iba "zabíjal čas". Príkladom sú obchodníci alebo realizátori dodávok - keď je klient, treba na dodávke pracovať, keď klienti nie sú, nasleduje "hluchý čas" vhodný na administratívu.
 • Práca z domu dodáva istý pocit slobody a kontroly nad pracovným životom, čo vedie k zlepšeniu mentálnej pohody, vzťahu k zamestnávateľovi a v konečnom dôsledku zlepšeniu produktivity.

Ak sme vás nalákali, uvedieme ešte zopár rád ako s prácou doma začať a ako v nej úspešne pokračovať.

 1. Zistite si najprv či je práca z domu pre vás - vyskúšajte si to na vlastnej koži na pár dní.
 2. Poinformujte sa interne, aké sú firemné pravidlá a nariadenia v tejto oblasti (či firma prepláca náklady a podobne). Vyjasnite si očakávania so šéfom/šéfkou.
 3. Buďte pripravený odôvodniť váš záujem v prípade, že by išlo o výnimku v rámci oddelenia alebo firmy. Uveďte, že si to chcete vyskúšať a určite rozsah (napr. 2,5 dňa v priebehu nasledujúceho mesiaca)
 4. Uistite sa, že na pracovisku v daný deň nie ste potrebný - nemáte žiadne rokovania ani stretnutia s klientmi alebo ich môžete realizovať pomocou telefónu. Zahrňte aj prípady, kedy sa má uskutočniť plánovaná tímová aktivita oddelenia podvečer alebo návšteva divíznej riaditeľky.
 5. Ako každý deň, naplánujte si úlohy, ktoré chcete vykonať. Tento krok je obzvlášť dôležitý, keďže novosť prostredia alebo iné faktory (choré dieťa) vás môžu ľahko vyrušiť. Zabezpečte všetky potrebné technické predpoklady (máte aj z domu prístup k firemným emailom?)
 6. Ak sú od vás očakávané špecifické výsledky (návrh prezentácie, vyriešenie problému jedného z klientov) vykonajte ich na 100 %. Manažéri alebo kolegovia, pre ktorých je táto situácia nová, môžu byť totižto veľmi ostražití a chcú sa uistiť, že ste sa neuliali.
 7. Ak sa cítite pod psa, správnou voľbou je PNka alebo dovolenka, nie "práca z domu". Ak začnete systém zneužívať vy, z dlhodobého hľadiska sa to obráti ako proti vám, tak aj proti všetkým ostatným zamestnancom. Ak povedzme ošetrujete chorého člena rodiny, povedzte šéfovstvu na rovinu, že sa práci budete venovať asi na 70 %, no budete plne k dispozícii na telefóne.
 8. Aj v zahraničí nie je nezvyčajné podozrievať doma pracujúcich z ulievania. Ak v skutočnosti chcete deň voľna, ale voľné dni si šetríte na dovolenku v Thajsku, nerobte to. Oklamať zamestnávateľa sa vám pravdepodobne podarí, avšak trpí tým vaša pracovná morálka aj v pracovné dni, a pravda aj tak neskôr istým záludným spôsobom vyjde najavo. Taktiež, vaši kolegovia nie sú všetci "blbí". Tí, ktorým je jasné o čo vám ide, vás za vašim chrbtom roznesú ohováraním po celej firme. Za to vám ten jeden deň nestojí.

Práca z domu sa v zahraničí ujala, keďže je to jeden z atraktívnych spôsobov, ako dať zamestnancom viac slobody v rozhodovaní o svojej práci a svojom živote. Ide len o ďalší prvok v rámci obrovskej mozaiky zmien, ktorá zásadným spôsobom re-definuje to, ako pracovné prostredie v treťom tisícročí vyzerá. Pre zamestnancov je to dobrá správa a všetci radi vidíme, že sa efektívnou rýchlosťou ujíma aj na Slovensku. Ak máte skúsenosti alebo názor na prácu z domu, podeľte sa s nimi v diskusnom fóre.

Príležitosti pre mňa


Kariéra Bez Hraníc, spol. Yeminee s. r.o.
E-mail: stanka.svecova@gmail.com, Skype: karierazahranicami
2007 © Yeminee, s.r.o.

webdesign © bart.sk

EPICORFinalne_logo_accenture.jpgLogo.gifLogo_Proactive_HR.jpgNEWlogo.jpglogo2.jpglogo_big.jpgeducation_text_-_zmena_loga.jpgtarget.jpgAIESEC_logo_modrenabielom.jpg